Нова визия за семейна политика

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Как може държавата да помогне на родителите, така че да се постигне една цялостна и координирана политика - това ви питат от Национална мрежа за децата. На сайта им можете да намерите готов публикуван проект, който цели да влезе за обсъждане в Народното събрание. А до тогава - всеки родител може да се включи в обсъждането.

Да отгледаш едно дете, е изкуство. Каква да бъде ролята на държавата в него - отговора търси репортерът на БНТ Велианна Кашева с Милена Златарова - първа виола на Софийската филхармония и майка на 3 деца. Според Златарова финансовата помощ от държавата не е достатъчен стимул.

„Има много други начини, които биха могли да се използват. За същаление няма решителност, няма воля в институциите да погледнат малко по-отгоре, малко по-глобално на политиката им по отношение на семействата и разбжира се насърчаване на раждаемостта“, каза Златарова.

В тази по-глобална картина липсва хармонията в политиките, категорична е и Дани Колева от Национална мрежа за децата. Наскоро организацията публикува на сайта си проекта за визия за семейна политика и сега търси мненията на всички родители.

Дани Колева: „Нашата цел е чрез стимулирането на дискусия и обществен дебат по тази тема за подкрепата на родителите е да се създаде един документ, една цялостна визия, която да доведе до една хармония, до конкретни мерки, насочени в сферата на образованието, на социалното подпомагане, на здравеопазването, на регионалната политика, на жилищното настаняване, но тези неща да са обвързани, да са водени от общи принципи и ценности, да има конкретни цели, и всъщност мерките да водят до постигането на тези цели. От друга страна мн експерти от държавните институции и сега казват - ние имаме всъщност , българската политика, подкрепа към родителите. Но за нас това е на парче, в различни документи, и всъщност тази хармония отсъства“.

„Част от ключовите мерки, тва са свързани с изграждане на конкретни координационни механизми по отношение на отпадането на децата в училище. По отношение на здравеопазването - искаме също да видим наистина тотална промяна в начина по който в момента се разглеждат децата в родилните отделения,така че всяко 1 отделение не само да бъде по стандарти и добри практики на СЗО, но да имат възможности децата да бъдат със своите майки, да бъдат насърчавани като кърмене, да има посетители по време на раждане. Искаме да видим този семейно ориентиран подход по отношение на жилищното настаняване, нещо,което тотално отсъства в момента. т.е. да има планове как да се изграждат общински жилища за млади семейства. Семейства,които да бъдат стимулирани не само с -200 лв данъчна основа, което прави 1.67лв. Искаме да има реални семейни помощи за всичи деца. А не да бъде на база на доходите, защото както и родителите казват, понякога се получава заради много малко разлика и доходния критерий, ти да нямаш право на помощ“, продължи Колева.

На сайта можете да се запознаете с пълния текст на предложенията и да попълните анкета с обратна връзка. В обсъждането на документа можете да вземете участие и лично - както в София, така и в цялата страна, в така наречеинете родителски кафенета.

„Планираме родителски кафенета, през нашите колеги, регионални координатори, като идеята ни е да се консултираме с хората, това ли е което те виждат, смятат ли че ще помогне те да се почувстват по-подкрепени като родители и да бъдат най-добрите родители, които искат да бъдат“, каза Колева.

Най-добрият родител е онзи, който е отгледал щастливо дете. Трудна задача, в която има нужда от подкрепата на една държава.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад