От каква помощ имат нужда българските производители?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Рекордна реколта от пшеница през тази година, много добър добив на качествено и добре узряло грозде, ръст в добива на редица други култури в селското стопанство - това е най-общо снимката към този момент. От Министерството на земеделието и храните се опитват да възстановят присъствието на български земеделско продукция на руския пазар, както и да съкратят веригато от производителя до потребителя у нас. Гост в студиото на "Денят започва" беше министърът на земеделието Десислава Танева.

Инициативата "Подкрепете българското" е концепция в управлението на настоящия мандат на Министерството на земеделието и храните. Част от мерките вече са приложени чрез промени в законодателството, други в момента чакат нотификации по различни наредби, трети тепърва предстоят, включително и от едномесечните срещи със земеделски производители, потребители в районите в сраната и се очаква следващата година те да бъдат приложени. Има желание да се скъси веригата от доставката до потребителя и да промотират производството на български храни по стандарти. Министър Танева обясни, че в този смисъл състезанието е между потребители на храни - да предложат продукт със стандарт, с качество, което потребителят търси. Тя разказа, че по време на кампанията "Подкрепете българското" са се срещнали с около 4000 производители и изложенията са се радвали на много добър интерес от потребителите. Част от мерките, които Министерството на земеделието и храните ще приложи следващата година като подкрепа за това фермерските пазари да станат постоянни, са по предложение и на местните власти.

И земеделските производители, и животновъдите се оплакват от ниските изкупни цени, а крайните потребители - от високи цени. "Този тип обществени отношения по производство, предлагане и търговия функционира напълно на пазарен принцип", обясни Танева. Според нея тази тема е болезнена не само за българския земеделски производител, а и във всички страни, функциониращи на подобни принципи, най-вече в страните от Нова Европа. Тази тема е повдигната и на ниво Европейска комисия и повечесто страни членки са се обявили за създаването на нова регулация по отношение на разпределиено на дохода на крайния продукт по веригата от производителя до крайната достовка в посока производителят на съответната храна да получава по-висока стойност от този краен доход. Танева не е оптимист, че това би могло да стане при този свободен начин на функциониране на икономиката. Статистиката показва, че този проблем е най-малък там, където има висока степен на организация на земеделските производители. Като втори инструмент за скъсяване на веригите на доставки министърът посочи изтраждането на фермерски пазари, особенно в по-големите областни градове.

Към момента през големите вериги минава основния оборот с търговия на храни в България. По време на срещите с производителите са били очертани два проблема. Ениният е свързан с оценката на производителите, които вече продават във веригите. Вторият аспект е на производителите, които няма как да стигнат до тези вериги, поради невъзможността да осигурят изискваните обеми с еднакво и постоянно качество за зареждане на всички обекти от търговската верига. Министърът е инициирала комуникация с веригите от един месец като е представила виждания всяка от страните какви посдстъпки да направи.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад