Увеличава се миграционният натиск по българо-сръбската граница
Увеличава се миграционният натиск по българо-сръбската граница. 554 мигранти са опитали да пресекат границата и да влязат в Сърбия незаконно през юли, съобщиха за БНТ от Граничното полицейско управление в Брегово. Последният арест на незаконни мигранти е от 1 август, когато е заловена група от 62 чужденци край с. Подгоре.
В най-северозападната точка на България с патрул на Гранична полиция беше екип на "Денят започва" - репортерът Александър Марков и операторът Васко Йотов.
Засиленият миграционен натиск по българо-сръбската граница се чувства най-силно в района на Брегово, Северозападна България. Статистиката показва устойчив ръст на нелегалните опити за преминаване на границата. През м. май 412 души са се опитали да преминат в Сърбия, през месец юни - 482-ма, а през м. юли - 546.
За да спрат нелегалното преминаване, граничните полицаи дават 24-часови дежурства. Със старши полицай Димитър Асиев и Даниел Такев тръгваме от Граничното полицейско управление в Брегово. Двамата застъпват поредното 24-часово дежурство. Отиваме към най-северозападната точка на България - това е река Тимок малко преди устието й с река Дунав. На практика това е държавната ни граница със Сърбия. Този район в момента е един от най-натоварените откъм миграционен натиск по цялата българо-сръбска граница. Границата е често атакувана оттук, тъй като 17-километровото поречие на реката е на метри от град Брегово и пътната инфраструктура. За един месец са задържани 554 мигранти при 26 опита да пресекат границата.
"Като локализираме такава група, нашата работа е да прикрием държавната граница и да пресечем опита за нелегално преминаване, след което установяваме връзка с оперативния дежурен в ГПУ Брегово", обяснява полицай Такев.
Последната голяма група незаконни мигранти е задържана преди дни. Често атакувани са селата в района, както и селищата около Връшка чушка.
"Слаби места има много, защото тук границата е много близко до населеното място. В смисъл такъв - много е трудно за охрана, защото границата граничи почти с дворовете на къщите, инфраструктура има близо", коментира старши полицай Асиев.
При задържането мигрантите с документи биват освобождавани навътре в страната, обяснява заместник-начаникът на ГПУ "Брегово" гл. инспектор Цветомир Цветков. "Докато лицата, които нямат документи, издадени документи, им се налагат т. нар. ПАМ - принудителни административни мерки. Това е заповед за принудително извеждане от страната и поради невъзможност да се изпълни веднага, в момента, ги настаняваме в т. нар. домове за временно настаняване на чужденци от типа на Бусманци, Елхово, Любимец", добавя той.
От турска граница каналджиите докарват с автомобили мигрантите до Брегово, на ръба на 30-километровата гранична зона. Пред каналджиите на километри се движат т. нар. отцепки, които следят за полицейско присъствие и предупреждават каналджиите. Веднъж дошли до Брегово или Връшка чука, мигрантите вземат няколкочасова почивка и атакуват границата.
"При всички случаи се опитват да избягат. Няма как при сигнала "Стой! Гранична полиция!" да останат, но има и някои, които оказват съдействие. Повечето се налага преследване и пресичане", казва полицай Даниел Такев.
Теренът е труден за преминаване не само заради реката, отбелязва старши полицай Димитър Асиев и добавя, че границата е много близо до инфраструктурата, официалния път. Но по всякакъв начин се опитваме да прекратим тия неща, макар и с доста усилия, уверява той. Оставяме полицаите на денонощното им дежурство.
През последния един месец полицията е задържала 60 трафиканти, които са се опитали да вкарат мигранти нелегално в Сърбия. От началото на годината до края на м. юли близо 5000 чужденци са се опитали да влязат в Сърбия през българо-сръбската граница. Най-много от тях са афганистанците, иракчаните и сирийците. Последните арести на нелегални групи чужденци са в бреговските села - Извор махала, Делейна и Косово.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News