Между здравната система и човешките неволи

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За неволите на малкия човек в сблъсъка със системата на здравеопазването сигнализира наш зрител, който не може да получи решение от Териториалната експертна лекарска комисия в Сливен. Мъжът е 51 години с премахнат ляв бъбрек и с установена киста и тумор на десния бъбрек и затова не може да работи, а още е млад да се пенсионира. Лекарите от комисията подхождат към пациентите с недоверие, уверени, че едва ли не всеки се опитва да ги излъже. А между двете позиции се крие една човешка съдба на загубил нормалния си живот човек, който се чувства смазан от системата и като последна надежда търси помощта на БНТ. Вижте историята му в репортажа на Диана Иванова и оператора Румен Колев.

Исмет Ахмедов е на 51 години от сливенското село Стрелци. Работи като тракторист с 20 години стаж зад гърба си, докато здравословни проблеми не го отвеждат в болница. През лятото на 2014 г. във военната болница в Сливен му премахват левия бъбрек. Когато дошли да го уведомят за предстоящата операция, мъжът бил попарен от новината и попитал лекаря кой бъбрек ще му махат.

Исмет Ахмедов: "Защо левия, когато ме боли десният? Не, не той десният боли,

понеже работи, пък левият ти е спрял, не работи и се налага да го премахнем."

В началото на тази година обаче състоянието му отново се влошило и, постъпвайки в болница, разбрал, че има киста и тумор на десния бъбрек. Този път Исмет потвърдил

диагнозата и при специалист в София. Той му обяснил, че туморът му е много стар, а не от една две години, но не може да го оперира, защото може да спре и десният му бъбрек. След прегледа в София Исмет вече се съмнява, че е станал жертва на лекарска грешка.

Исмет Ахмедов: "Изглежда, че без причина ми е премахнал левия бъбрек. Както той разправя, от София проф. Симеонов – без причина, момче, ти е премахнат левия бъбрек. Ако беше ти стоял левият бъбрек тука и беше дошъл при мене да те оперирам и двата ти   бъбрека щяха да работят и ти щеше да бъдеш работоспособен."

От няколко месеца Исмет се опитва да поолучи решение на ТЕЛК, но непрекъснато удря на камък. Два пъти вече го викат в комисията, но му казват, че няма диагноза и не могат да му разгледат документите. Затова мъжът потърси помощта на БНТ, защото сам не може да се оправи в лабиринта на здравната система. Нашата проверка установи, че от комисията изискват не просто изследване на бъбрека, а да постъпи в болница, за да може да му се постави окончателна диагноза на заболяването.

Д-р Консулова: "Има съмнения, находката може да се дължи, може не е диагноза... Аз помня наизуст, защото искаха да минат с неуточнени неща, с агресия, за да могат да получат."

Лекарите в комисията са предубедени към пациентите и подхождат с недоверие, все едно всички искат да ги излъжат. Самите те искат камери, за да се види как действат пациентите.

Д-р Никифорова, председател на ТЕЛК – Сливен: "Не слушайте пациентите. Просто настоявам да се сложат камери тука, вижте, погледнете колко са бюрата и колко лекари сме тука, когато са комисиите. Настоявам да има камери, за да видите арогантното им поведение, за да видите как се пазарят и как ни лъжат и една камера отвън да ги заснеме как излизат."

Случаят на Исмет е пример за нарушената комуникация между пациентите, които трудно се ориентират в лабиринта на бюрократските изисквания, лекарите, които мразят да обясняват, и специалистите от ТЕЛК, за които всеки пацииент е потенциален враг, защото иска да ги излъже. В него обаче в най-голяма степен прозира трагедията на малкия човек, който се чувства смазан от системата, защото вече не може да води нормален живот и да работи, а в същото време въпреки заболяването си среща неразбиране, за да получи подкрепа от държавата.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад