Как несъществуваща агенция срещу мигрантите се оказа сред най-одобряваните институции?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Едно от последните изследвания на "Галъп" проучва какво мислят хората за проблемите в съдебната система, корупцията, битовата престъпност, за всичко свързано със сигурността, включително и за приетия на първо четене закон за борба с тероризма. Изследването е интересно и с високото доверие регистрирано към несъществуващата агенция за борба срещу мигрантите.

Одобрението за тази агенция е от 42%, а неодобрението е 41%. Такива равни дялове обикновено говорят за объркване - българското общество не е отговорило съвсем автоматично, позамислило се е, каза в "Денят започва" социологът Първан Симеонов. Автоматизмът в отговорите се дължи на няколко фактора. Първо - сериозното напрежение по темата за миграцията - всичко, което звучи като "стоп на миграцията", се приема добре, и второ - по традиция силовите, по-технократските, по-деполитизираните структури се възприемат с по-високо одобрение, обясни той. Наименованието на тази агенция звучи ужасно, но въпреки това има одобрение колкото правителството и очевидно се възприема, което означава, че или част от хората са я объркали с нещо съществуващо, или са видели в това название отражение на един наболял проблем, който може и да определя предизборната кампания за президентските избори, коментира още социологът. Според него в тези данни се оглежда желанието на обществото за повече сигурност във всяко едно отношение - и от гледна точка на криминалната обстановка в страната, и от гледна точка на националната сигурност.

Данните от проучването говорят, че хората свързват проблемите с налагането на закона с политиците - тоест те "влачат и съдебната система, и всичко останало надолу", подчерта Симеонов. Наблюдава се много ясно наличието на инерционен скептицизъм към част от институции, че съдът е станал фокус на негативизма в България, вероятно защото е събирателен образ на цялата система, че хората не правят връзка между така представената съдебната реформа и намаляване корупционните практики, продължи той.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад