Археологическият обект “Скаптопара” карй Благоевград - какви са причините да стои затворен?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Археологическият обект “Скаптопара” край Благоевград е недостъпен за туристи и стои затворен близо 3 години. Какви са причините и колко са загубите за туризма и икономиката на Югозапада?

През годините не е обсъждано мястото да бъде обект от туристическо значение. Причините са оперативната програма, с която са преместени останките от тогавашното място край сегашната АМ "Струма" и междуинституционални разбирания на национално и местно ниво.

"Пет години минаха, откакто АПИ се изнесе от тук. Бяха преместени артефакти, консервирани и след 5 години виждате какво е, няма една табела. Обектът не работи, защото не е пригоден за туристи. По инфраструктурата нищо не е направено - няма нито тоалетни, нито навеси. Така, че ние не можем да говорим, че този обект е туристически. Вложиха се над 2,5 милиона лева, ей така на вятъра", каза Здравка Чимева - туроператор.

Тогавашният министър на културата Боил Банов е обещал да се направи всичко възможно този обект да стане туристическа дестинация от национално значение, но до момента нищо не е направено. Загубите за местната икономика през всичките тези години са големи.

"Ако смятаме в брой посетители, които биха могли да видят това забележително място в региона на Благоевград и си представям, че всеки от тях дойде и похарчи по 20 лева средно, можем да умножим 1 милион по 20 и да смятаме каква сума ще се получи. Но това може да стане след като се направят необходимите инвестиции и разходи", обясни доц. Елена Ставрова - икономист.

"За да може да се развие обекта, трябва да имаме качествено финансиране, което да позволи изграждането на една добра концепция, за това как може този обект всъщност да експлоатира по най-добрия начин, и да се използва за туристически цели. Това към момента изглежда като да не е възможно да стане, имотът е изцяло собственост на АПИ и се води държавна собственост. Именно заради това ние проведохме една среща с АПИ и обсъдихме този въпрос. В момента не желая да се ангажирам със срокове, защото бих излъгал. Искам първо да видим когато се отвори възможността за кандидатстване, какви биха били сроковете там", заяви Методи Байкушев - кмет на община Благоевград.

Становището на АПИ: Агенция „Пътна инфраструктура“ е извършила преместване и консервация на археологически недвижими културни ценности на археологическия обект в землището на селата Зелен дол и Покровник /при км 360 на АМ „Струма“/. Дейностите по него са приети без забележки от Министерство на културата през декември 2019 г. 
Обектът е въведен в експлоатация с удостоверение на община Благоевград от 16 март 2020 г., след което общината отправя искане за придобиване на право на стопанисване и експлоатацията му. Решението за предоставянето му е в компетентността на Министерството на културата.
Дейностите по преместване и консервацията са изпълнявани с финансиране от ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014 – 2020. С съгласно регламентите обектът следва да се управлява и стопанисва с условие за нетърговска експлоатация, в срок от 5 години, който започна да тече от януари 2024 г. 
Не са обсъждани стъпки за облагородяването на района за вид туристическо място с магазини и сергии.

Вижте повече във видеото.
 

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад