Извънредни мерки (2001)
"Мерки за "справедливост" в нова спекулация след война...
Биографична историческа драма
Режисьор: Ищван Сабо
В ролите: Харви Кайтел, Стелан Скарсгард, Мориц Блайбтрой, Биргит Минишмаер, Олег Табаков и др.
ФАБУЛА
След края на Втората световна война известен германски диригент в Берлин е разследван от американски майор за принадлежност към нацизма...
ФИЛМ
"Извънредни мерки" е индулгенция за избор между две страни...
Филмът се позовава на действителна история за диригент на Берлинската филхармония, чиято кариера съвпада с ерата на нацизма в Берлин, след чийто крах започва "денацификация" - чистка на фашисти и колаборационисти по "план с мерки за справедливост". Сценарият е по пиеса на Роналд Харуд, чийто звездни сюжети са миграцията и музиката в "Пианистът" (с Ейдриън Броуди) и "Квартет" (с Маги Смит, на реж.Дъстин Хофман).
Режисьор е майсторът на човешките загадки в историята Ищван Сабо, темата е като в шедьоврите му от трилогията - "Мефисто", "Ясновидецът" и "Полковник Редл".
Продукцията не е унгарска, а съвместна между Франция, Англия, Германия, Австрия.
Снимките са само в Германия - Берлин, Потсдам, Дрезден, Бабелсберг, Бранденбург.
СЮЖЕТ
В края на Втората световна война Вилхелм Фуртвенглер дирижира Петата симфония на Бетовен, когато прекъсва от бомбардировка на Съюзниците. Министър от нацисткото правителство го съветва да бяга. След победата на Съюзниците американски генерал Уолас възлага на майор Стив Арнолд да разпита Фуртвенглер в Берлин, но така, че да бъде обвинен за принадлежност към нацизма, който според него представлява: "всичко мръсно в Германия".
С идването на Хитлер на власт през 1933 мнозина артисти напускат страната, германецът Вилхелм Фуртвенглер избира да остане в родината си и въпреки че не е член на нацистката партия, печели награди и назначения от властта, свързан е с нейни членове. В същото време диригентът използва позициите си, за да спасява евреи и сънародници от концентрационните лагери.
Майор Арнолд започва разпитите на Вилхелм с въпроси: Защо диригентът не е напуснал Германия през 1933 както други музиканти? Защо е свирил за рождения ден на Хитлер и Нюрнбергския конгрес? Защо с неговия запис на Адажио от Седма симфония на Брукнер е оповестена смъртта на Хитлер по радиото.
Изпълнявайки заповед да разобличи Фуртвенглер, майор Арнолд призовава колеги музиканти да свидетелстват за интимните връзки на диригента, за професионалното му съперничество с Херберт фон Караян.
На обвиненията и въпросите Вилхелм отговаря, че държи на родината си, че се е отдал на музиката, за да подкрепя германците в тези времена, че политиката и изкуството са различни неща. Майорът не смята така.
В офиса на Арнолд младите му колеги - американски лейтенант и германска еврейка - симпатизират на разпитвания.
Архивни кадри показват как Фуртвенглер се ръкува с министъра на нацистката пропаганда Йозеф Гьобелс след концерт, въпреки че после тайно си изтрива ръцете в кърпа и никога не е отдавал почит на Хитлер с вдигната ръка.
Майор Арнолд има задачата да извади на показ нацисти, които да бъдат обвинени и осъдени за утеха на обществото.
Диригент Фуртвенглер е оцелял през нацизма и стигнал до тук, защото е избрал да спасява изкуството или живота...
В крайна сметка, въпреки амбицията на американския майор, германският диригент не е обвинен, a "оправдан" и "сплашен за назидание" в това, което не е извършил.
Предател има. В списъците на Хинкел, нацисткия министър на културата, има 230 000 доносници ("сътрудници") на властта, един от тях е свирил в оркестъра на Фуртвенглер. Предавал е тогава, предава и после - според смяната на победителите.
Предполага се, че през 1945 година след концерт във Виена Вилхелм Фуртвенглер е заминал за Швейцария и не се е върнал повече в Германия.
Въпросът за верността и избора остава отворен за всички.
*С този филм режисьорът Ищван Сабо очаква отговор за своя избор и съдба - също като филмовия герой Сабо остава в Унгария и през фашизма, и през съветската окупация, той е потомствен евреин в католическо семейство, изградил кариера при социализма и спечелил голямата награда за кино от капитализма.
**Ищван Сабо печели първия "Оскар" за Унгария с филма "Мефисто".
Златна Романова
НАГРАДИ за "Извънредни мерки"
Награди за филма на Ищван Сабо от Журито на Филмовия фестивал във Валенсия (2002)
Награди за филм, сценарий, операторска работа и главна роля на Стелан Скарсгард от Фестивала в Мар дел Плата (2002)
Специалната награда за филм от Унгарската филмова критика (2002)
Номинациия за роля на Стелан Скaрсгард от Европейските филмови награди (2001)
"Извънредни мерки" се излъчва от БНТ в Панорама на режисьора Ищван Сабо с филмите:
"Любовен филм"
"Доверие"
"Мефисто"
"Ясновидецът"
"Полковник Редл"
"Баща"
+
"Окончателен доклад"