Етнофестивал в село Борино

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Повече от 500 музиканти и танцьори се събраха в село Борино за четвъртия поред етнофестивал, част от тържествата на селото, свързани с Гергьовден. Празникът се чества и от християни и от мюсюлмани, които го наричат Адрелес.

Основната идея на етнофестивала е да покаже, че между хората в планината няма различия, независимо от вярата, която изповядват.

Илия Учиков – гайдар от Чепеларе: Фолклорът е богатство и културата на един народ. Дали ще бъдем православни или мюсюлмани фолклорът си е фолклор.

Така на една сцена се събраха изпълнители на автентичен родопски фолклор, на турски и цигански песни и танци. Сред тях беше оркестър от Ардино.

Юксел Исмаел от Ардино: Ние си показваме нашия автентичен местен фолклор, ние пеем песните на нашите майки, дядовци, бащи, баби. Това е нашата цел – да разпространим песните, които са пяти отпреди 50-100 години.

Във фолклорния състав на домакините участват заедно българи и турци и зедно пеят български и турски песни, така както заедно живеят хората в село Борино.

Юлка Чолакова от село Борино: Всички сме заедно, живеем задружно и се обичаме взаимно. Празниците заедно ги празнуваме – и Великден, и Байрям, разнасяме си боядисани яйца, козунаци, на Курбан Байрям ни донасят от курбана комшиите и така, много добре живеем.

Идеята на организаторите е етнофестивалът да стане национален и да привлича състави от цяла България.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад