Ситуацията в Одеса
По-спокойно ли се събужда Одеса тази сутрин? За отговор на този въпрос в "Денят започва" се обърнахме към Димитър Терзи - директор на Всеукраинския център на българската култура в Одеса. Той сподели, че в момента обстановката е нормална, вчера денят е минал много добре и се надява от тук нататък всичко да бъде добре. Според него хората са се успокоили и се надява да дочакат добри новини.
"Случилото се даде възможност на всички хора и организации да се спретнат малко и да не допускат повече такива неща, защото спонтанното избухване на двете страни даде големи жертви и затова мисля, че не бива да се повтарят. Независимо от това ние вървим към 9 май - денят на победата тук. Ще има много хора, могат да станат сблъсъци, но все пак се надявам да не се случат", коментира Терзи. Той добави, че не очаква нови сблъсъци и напрежение около референдума на 11 май.
Димитър Терзи и българите в Одеса се надяват, че когато минат президентските избори ще продължат разговорите за спорния въпрос за езика и ще се потърси неговото разрешение.
Относно мрачните събития около сблъсъците, Терзи коментира така:
"Дори не е въпросът кой е хвърлил първия камък, защото фактически събитието беше подготвено и независимо от това, кой е хвърлил първи. Това е трябвало да стане, защото напрежението е било много високо и хората се събраха именно за това да се сблъскат. Но за съжаление и властите, и общността не съумя нормално да раздели тълпите, двете групи и затова стана така."
На въпросът какво точно има предвид под това, че събитието е било подготвено предварително, той отговори така:
"То имаше мач - футболен, между харковския и одеския футболен отбор и дойдоха много запалянковци. И те се въртяха, търсиха как да стане сблъскването, защото се говореше отдавна, че това може да стане, като казват тук, повечето са насилвали да кажем проруските сили."
Според Димитър Терзи украинците не чакат подкрепа от западните сили за някакви по-сериозни действия.
"Трябва да седнат всички хора - и църквата, и обществените организации, и държавата, да седнат и да намерят едно споразумение - и държавата Русия и Украйна, а не да въоръжават отделни групи, иначе това ще стане действително гражданска война", коментира Терзи. "Практически на следващия ден, когато стана тази жертва, масата народ изявява желание да бъде спряна тази омраза, това противопоставяне. Хората тръгнаха и с цветя и искат да има мир", добави още Димитър Терзи - директор на Всеукраинския център на българската култура.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News