Национален събор на спелеолози
Над 300 пещерняци от цялата страна се събраха на национален сбор край една от най-известните български пещери край село Карлуково. С атрактивни демонстрации, състезания и много тренировки те отбелязаха 85-та годишнина от началото на пещерното дело у нас и 40 години от създаването на отряда за пещерно спасяване. Повече за събитието разказа репортерът Илиана Минковска в "денят започва".
Спускане с националния флаг от 56 метра в най-дългия пещерен тунел у нас даде старт на честванията. Пещерата "Проходна" край Карлуково е известна с уникалното образувание "Окната или "Очите на Бога", които са издълбани в свода от водата, пробиваща си път през скалите. Тук са снимани много български и чуждестранни филми, сред които и "Време разделно". "Проходна" е и единствената пещера с естествено осветление, в която слънцето наднича през очите на бога.
"Пещернякът е особена порода хора, запленени от красотата на подземния свят и от непознатото", сподели Трифон Даалиев, бивш ръководител на отряда за пещерно спасяване.
"За разлика от върховете, където човек може просто да се качи, в пещерите има много неизследвани неща, галерии, пространство. Върхът го виждаш отвън, снимаш го, всеки сантиметър може да се снима, докато в пещерите не знаеш какво те чака. Това е почти единственото място, където може да се правят открития", коментира председателят на Българската федерация по спелеология д-р Петър Берон.
На отвесите при Карлуково бе демонстрирана и учебна спасителна акция в пропастна пещера, при която пострадал бе издигнат на 50 метра височина и после спуснат по въжен тролей с участието на доброволци от отряда за пещерно спасяване.
По време на националния събор много млади пещерняци положиха изпити и получиха сертификати за овладените умения и право да участват в експедиции.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News