Мисията на военните лекари
6 май е денят, в който, освен че ще се съберем семейно и с приятели и близки край трапезата, почитаме и се прекланяме пред храбростта на българските военнослужещи. Ден по-рано в студиото на "Денят започва" поглеждаме към мисията на българските лекари, към тяхната храброст и подвиг, защото нерядко се справят със сложни ситуации в полеви условия. Това бе и поводът гост в студиото да бъде началникът на Военномедицинска академия полк. доц. Крум Кацаров.
Той сподели, че има български военномедицински екипи в почти всички горещи точки - от Афганистан до Мали. Само в Афганистан бригадите, които се ротират на всеки три-четири месеца, са от 120 човека, в това число сестри и лекари.
"Уменията им трябва да бъдат изключително комплексни, тъй като има голяма специфика в бойната травма, в нараняванията, които се наблюдават или се лекуват по време на конфликти, има чисто психологически аспекти на военния стрес. Нещата са доста по-различни от, така да я наречеме, класическата медицина", обясни полк. доц. Крум Кацаров.
Какви са програмите, които помагат на военномедицинските екипи след мисия за преодоляване на стреса, кое е най-опасното място, където има български медици и какви са условията им на работа? Това са част от темите, които началникът на Военномедицинска академия коментира за "Денят започва".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News