Негодна за консумация храна предлагат в бургаска болница

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Храна със съмнителна годност получават деца в бургаска болница. Такъв сигнал подаде майка на едно от децата, хоспитализирано от стомашен вирус. Майката разказа пред кореспондента на БНТ, че порциите, получени за обяд, имат неприятен вид и мирис. Жената сподели, че всички деца от стаята отказали да ядат. Подробностите в "Денят започва" от репортера Мария Салабашева и оператора Атанас Ялъмов.

Майката сподели, че в момента, в който отворила порцията пиле с картофи, я лъхнала неприятна миризма, а трите деца в стаята отказали дори да я опитат.

"Всички директно се дърпат назад още в момента, в който се доближат до тези кутийки. В стаята сме жени с деца с този вирус, който е с непрекъснато повръщане и разстройство, а те трябва да ядат тази храна. Лекарите и целият медицински персонал в момента, в който им беше отворена храната, реагираха по абсолютно същия начин. Само че те няма за какво да се оплакват вместо нас", обяснява Десислава Тотева.

Майката обясни, че от болницата веднага ѝ съдействали за среща с представител на фирмата, която доставя храната за пациентите.

"От страна на кетъринговата фирма дойде една жена, която не ми се представи, каза само, че тя е човекът, с който трябва да разговарям", продължи тя и добави: "Поне да попита какво ме притеснява, какъв е проблемът, а и не по този начин директно насреща ми от вратата да каже: "За мен тази храна не е развалена."

Заедно със сертификата, удостоверяващ, че храната е приготвена в същия ден, отнесохме и трите кутийки за микробиологични тестове в Регионалната здравна инспекция. След известни обяснения и уговорката, че по установения ред Агенцията по храните като контролиращ орган трябва да е поръчител на такива проби, кутийките бяха приети за изследване. При приемането на резултатите обаче се оказа, че тъй като при лабораторното изпитване не е била изолирана бактерията салмонела, според действащия европейски регламент 2073 храната е годна за ядене.

"Колиформи са над 3 000 в един грам. Те имат 4 представители - в случая имаше цитробактер, имаше и ешерихия коли", отбеляза д-р Павел Харизанов - началник на отдел "Санитарна микробиология", РЗИ - Бургас.

На въпрос обаче дали този храна е годна за ядене той отговори: "Е, точно стигнахме отново до същината на въпроса. Съгласно този резултат няма проблем. Но както тук при отварянето замириса, на колегите като занесох горе в лабораторията - също. Аз лично не бих ял нещо, ако ми понамирисва. Просто ще изхвърля тази храна. Тук вече е въпрос на самата Агенция по безопасност на храните, която контролира тези обекти. Тя, ако има такъв сигнал, просто да си действа съгласно нормата."

В този момент отнесохме случая към Агенцията по храните в Бургас, откъдето се самосезираха, въпреки че не са били адресирани първи, както е по каналния ред.

"Бактерии като ешерихия коли и стафилококи са опасни. Зависи от литъра, от количеството. Това може да е проблем на приготвянето, проблем на съхранението, проблем на мръсните ръце на персонала, проблем на съхранението след това", коментира д-р Георги Митев - директор на БАБХ - Бургас.

Документалната проверка по проследяемост на продуктите и месечната мониторингова програма на фирмата за кетъринг не е показала нищо тревожно. Заедно с инспектори от Агенцията обаче отидохме на т.нар. "внезапна проверка", за да бъдат взети проби от работните плотове в кухнята-майка. Само че визитата се оказа не чак толкова внезапна, тъй като служителка на фирмата ни изненада с въпрос дали идваме за пробите. Едва след този въпрос последва легитимацията на служителите от Агенцията по храните. Без съдействие от страна на персонала, екипът ни не успя да заснеме какви точно проби са били взети от кухнята.

На другия ден, вече седмица след началото на сагата, най-после се срещнахме с управителя Явор Димитров, който представи паралелно изследване на контролната проба от храната с перфектни показатели. По думите му, неговата служителка объркала инспекторите с лаборантите, които трябвало да донесат протокола от изследването. Неправилно съхранение в болницата или удар под кръста от страна на нелоялни конкуренти е обяснението на Явор Димитров за случая с развалената храна. По думите му, неговата фирма снабдява 7 болници в Бургас и редовно е проверявана от Агенцията по храните.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад