Томислав Дончев: Трябва да интезифицираме сътрудничеството с нашите съседи
В предаването:
"Когато един проект е икономически витален, т.е. има ясна стопанска логика и построяването му носи икономически ползи, финансирането не е такъв проблем. Участъци от него могат да се финансират и от структурните фондове, и от оперативните програми във всяка от страните, които засяга по трасето", поясни Томислав Дончев. И добави, че може да се финансира и от Европейския фонд за стратегически инвестиции (т.н. План Юнкер), на база европейски проекти с Европейска инвестиционна банка, както и с другите международни финансови институции.
Според Томислав Дончев, този проект не е просто инфраструктирен проект, това означава икономика. "Но важното е, че всеки подобен мащабен проект е политика, той открива нови възможности, свързвайки двата големи водни басейна, отваряйки го към река Дунав, която пронизва Европа, като дава шанс пряко или опосредствено в тази инициатива да участват и други държави-членки, това безспорно разкрива нови възможности", коментира вицепремиерът.
Подчерта, че трябва да интензифицираме сътрудничеството, включително и стопанското, и инфраструктурното с нашите съседи Румъния и Гърция и най-важен в това отношение в политическият диалог.
Очаква се правителството да излезе с позиция по скандала, станал известен като „азербайджанска перачница". В него е замесено името на съпруга на Ирина Бокова Калин Митрев, който е представител на България в Европейската банка за възстановяване и развитие. В разследване на големи европейски медии се твърди, че Митрев е част от схема за изпиране на почти 3 милиарда долара. Самият той обясни, че е бил нает като консултант, но е прекратил тази дейност при постъпването си в банката. В Дончев коментира, че казусът е деликатен, защото засяга репутацията на България.
Дончев коментира и необходимостта от промени в закона за обществените поръчки. По думите му едва 10 процента от всички поръчки се обжалват, което е нормално. Проблемът е в големите инфраструктурни и инвестиционни проекти. Приетият преди 2 години нов закон е твърде либерален и на практика може да се обжалва дори и обявяването на поръчката, посочи вицепремиерът. Затова законът трябва да бъде изменен в тази си част.
Вижте целия разговор.