Д-р Венцислав Мутафчийски, ВМА: Спешните отделения са критични места
В предаването ще видите:
„На първо време трябва да имаме анализ къде са най-горещите точки за такива инциденти с пациенти или близки на пациенти. Нашият анализ показва, че това са спешните отделения или отделенията, които съобщават лошите вести – интензивните“, посочи проф. Мутафчийски.
Той подчерта, че вече има набелязани конкретни мерки и решения – охрана, видеонаблюдение, връзка с МВР. Въпреки това не намалява вербалната агресия към лекарите. „Намалява физическата агресия, но основната задача на мениджърите на болниците е да установят къде са тези горещи точки, какви са причините и да предприемат съвсем конкретни действия. А именно по техническата поддръжка – видеонаблюдение, паник бутони, комуникация. И обучение на персонала как да се справя с агресивни пациенти”, каза проф. Мутафчийски.
Той посочи, че 70% от лекарите имат непълна подготовка за справяне с критични пациенти. Ние въобще не говорим за такава подготовка на нашите лекари. „Самите спешни отделения са критични места, защото има 24-часов свободен достъп, възможност за събиране на множество пациенти и невъзможност на екипите да обърнат внимание на всеки. Оставането да се чака води до напрежение и до засилване на агресията”, коментира д-р Мутафчийски.
„Очакваме предписание от МВР, за да бъдат събирани по надлежен начин доказателствата, които след това да бъдат използвани в прокуратурата“, съобщи той.
Нито системата с личните лекари работи добре, нито болничната, нито доболничната помощ. Затова тя подлежи на развитие, но много от пациентите не могат да преценят сами към кого да се обърнат. В спешното отделение не може да върнем пациенти, защото това също е източник на агресия, обясни проф. Мутафчийски.
Гледайте целия разговор във видеото!
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News