Взривът край Петолъчката - 2 години по-късно
На 5 юни 2012 година силен гръм в складова база „Стралмджа – Мараш” разтресе пътен възел Петолъчката и най-близкото село Лозенец, припомвя Диана Иванова в "Денят започва". След първия взрив последваха поредица от гърмежи. Една част от работниците са бягали пеша от базата, други са извозени с коли до болницата. Трима останаха в неизвестност, докато ДНК–експертиза не доказа, че са загинали при взрива. Хората от най-близкото село Лозенец все още си спомнят ужаса, който са преживели, защото гърмежите са били големи и над селото са летели снаряди.
Разследването на инцидента доказа, че на 5 юни тримата работници са разглобявали бойна част от зенитна ракета „Двина”. Взривът е тръгнал от цех 1, в който те са загинали на място. Останалите им колеги са оцелели, защото са били извън цеха.
"Рискът беше за всички, даже аз когато един от последните бях ранен тежко и едва допълзях долу до пътя и бяха спрели коли ме снимат и аз тъй с последни сили им казах: "Бягайте, бягайте!", разказва работник от фирмата.
Осем месеца след инцидента прокуратурата привлече като обвиняеми на собственика на фирмата Делислав Делев и на началника на производството Иван Пеев. Според обвинението те не са спазили мерките за сигурност, защото са допуснали да се разглобяват бойни части, които по договор и според инструкциите на производителя, могат да се унищожават само чрез взривяване. Освен това в цех 1 е имало пет пъти по-голям от допустимия тротилов еквивалент, заради което са унищожени още 6 склада. Делото обаче се отлага вече за шести път:
"Съдебното заседание, следващото е насрочено за 10 декември. Има назначена от съда повторна експертиза, няма заключение към настоящия момент. Чакаме това заключение и евентуално се очертава приключване на разследването", каза прокурорът по делото Милен Божилов.
Роднините на загиналите са притеснени, че делото се бави.
В базата бяха контролирано унищожени намерените след инцидента боеприпаси, които са увредени и не могат да се транспортират. Подновяването на гърмежите принуди хората от Лозенец да започнат своята борба срещу базата, за да няма повече взривове.
"Нашата голяма цел е никога на територията на село Лозенец да не съществува такава база, като база за съхранение на боеприпаси и взривни вещества. Ако се спазва законодателството, което е в момента, такава база никога няма да й бъде издадено разрешение", заяви председателят на Инициативния комитет на село Лозенец Иван Митев.
Всички засегнати от инцидента чакат с нетърпение изхода от наказателното дело. Роднините на загиналите се надяват чрез него да получат възмездие, а земеделските производители, които все още не са получили нищо за нанесените им щети за над 600 000 лв., чакат присъдата, за да заведат гражданско дело.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News