1,4 млрд. евро са изпратени от емигрантите у нас и те са повече от 1% от БВП. От българите, които временно работят в чужбина и изпращат пари, в България са внесени още близо 900 млн. Най-често част от тези пари се инвестират в имоти, посочи в "Денят започва" старши икономистът в "Отворено общество" Георги Ангелов.
Това е така, защото хората няма къде да си инвестират парите. При нулева лихва в банка и при неразвит капиталов пазар, логично е инвестицията да е в имот, обясни той.
"Проблемът е, ако всички слагат в имоти, да не се надуе балон и тогава всички да пострадат. Това не е и продуктивна инвестиция, тъй като повечето от тези жилища не се ползват."
Ангелов посочи, че държавните ценни книжа за граждани са по-сигурни от банков депозит и носят положителна лихва.
"Това е нещо, което може да развием. Държавата би спечелила, ако има държавни облигации за граждани, и спестителите биха спечелили доходност по своите пари", обясни той.
Георги Ангелов отбеляза, че при кредитите трябва да има баланс - да има кредити за домакинствата, но да има кредити и за бизнеса. Така че може и търсенето, и предлагането да растат.
Целия разговор вижте във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News