Правата на служителите и работодателите - Божидар Данев и Константин Тренчев
Бизнесът поиска радикални промени в Кодекса на труда - 28 на брой, синдикатите пък реагираха остро. Каква ще е съдбата на Националния съвет за тристранно сътрудничество?
Това бе темата на дебата в "Денят започва" с участието на Божидар Данев - изпълнителният председател на Българската стопанска камара, и д-р Константин Тренчев - президент на КТ "Подкрепа".
Предложенията не са радикални и не е необходимо да има сблъсък, може да има нормален диалог, подчерта още в началото на разговора представителят на работодателите в студиото - Божидар Данев. "В България липсват съвременни институции за съвременни индустриални отношения - липсва трудов съд, липсва предварителен трудов арбитраж, липсват институции за медиация, каквито са във всички европейски страни. Сегашният Кодекс на труда е приет на 1 април 1986 година, при коренно различни индустриални отношения, при коренно различен характер на собственост", аргументира нуждата от промяна Данев и добави, че работодателите предлагат 28 мерки, които отговарят на европейското законодателство и които да ни доближат до изискванията на европейските пазари.
"Ние сме в дъното на всякакви класации и докато не въведем нормални европейски норми на пазара на труда, докато не ни извиват ръцете на работодателите, съответно синдикатите, със заплахи за стачки и за нещо подобно, и непрекъснато искат социални помощи, няма да може да бъдат изменени нещата", категоричен бе Божидар Данев.
Излишно се драматизира, защото работодателите могат да предложат каквото си искат, но от политиците зависи дали ще бъде узаконено или не, репликира д-р Константин Тренчев. Той отбеляза, че синдикатите искат трудов съд - нещо, което те са предложили още през 1995-а, че приемат електронната трудова книжка като нещо нормално в днешно време и промяната от 3 на 7 дни уведомление.
"От тук нататък започват такива предложения, на които просто няма как един разумен човек да се съгласи", коментира синдикалният лидер и добави: "Не стига, че взеха икономиката за "жълти стотинки", не стига, че я нарязаха на скрап, не стига че всеки лев в чужд джоб го считат за лична обида, а сега искат да те уволняват по имейл, да няма класове, с което заплатите на хората ще отидат надолу. Имаше такъв опит по времето на Милен Велчев - тогава струпахме 50 хиляди човека и те се отказаха. Случили са на народ нашите работодатели и нашите политици."
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News