България се присъединиява към Вишеградската четворка срещу различно качество на храни в Европа

19:57, 06.03.2017

България се присъединява към Вишеградската четворка срещу производството на храни с по-ниско качество за техните граждани. В същото време от Агенцията по безопасност на храните заявиха, че ще изследват чужди продукти, които се продават в търговските вериги у нас. Повод за това е словашкото изследване, което показа, че компании предлагат храни с различно качество на пазара в Източна и в Западна Европа.

Разлика в съдържанието има в 22 продукта, които се продават в Източна и Западна Европа. Резултатите от словашното изследване показват, че в произведените за Източна Европа млечни храни, колбаси и безалкохолни напитки има повече изкуствени оцветители, подсладители и консерванти, в сравнение със същите марки продукти, които обаче се продават в Западна Европа. Една от фирмите, които внася млечни продукти в България, обясни за БНТ, че различията се дължали на адаптиране на продуктите към вкусовите предпочитания в различните страни.

"Има разлика в рецептурата", каза Цветелина Георгиева, представител на фирма за млечни продукти.

В края на 2014-та БНТ 2 и Асоциацията на млекопреработвателите подадоха сигнал до Агенцията по храните, че сирена с по-ниско качество се преопаковат и се предлагат у нас като български кашкавал.

"Ние прилагаме директно европейското законодателство и контролираме именно съответствието на храните със законодалтеството, но не сме проверявали разлики в състава на една и съща храна. Можем да говорим за евентуално подвеждане на потребителя при употреба на храна с различни качества под една и съща марка", каза д-р Кремена Тодорова от БАБХ.

Изследвания от Агенцията по храните все пак ще бъдат направени, но кога не могат да отговорят.

На днешното заседание на Съвета на министрите в Брюксел, България и още четири европейски страни са поискали контрол или пълна забрана на стоките с по-лошо качество.

"От българска страна предложихме да се създаде общ европейски орган за качеството и стандарта на храните и немският земеделски министър реагира остро на това предложение и каза, че няма нужда да се натоварват европейските структури с още 700 чиновници, което за мен не е разбираемо", обясни Христо Бозуков, служебен министър на земеделието и храните.

За промени в европейското и българското законодателство призовава и евродепутатът Момчил Неков. По думите му трябва да се забрани използването на палмово масло в производството на млечни продукти. В момента има изискване само за отбелязването им в съдържанието на етикета. През 2016-та в България са внесени над 46 хиляди тона палмово масло предимно от Индонезия, Малайзия, Египет и Гърция.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Акценти
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад