БНТ показва Прехода в поредица от документални филми
Пет авторски филма разказват за промените от близкото минало През месец ноември стартира специалният проект на БНТ1 „Преходът в документалното кино”. Обществената медия направи селекция от свои документални филми, показващи промените след 1989...
Пет авторски филма разказват за промените от близкото минало
През месец ноември стартира специалният проект на БНТ1 „Преходът в документалното кино”. Обществената медия направи селекция от свои документални филми, показващи промените след 1989 година. Това са авторски филми, които по-различен начин кореспондират с годините на Прехода и обхващат теми от политиката, музиката, културата, историята. Те ще бъдат излъчвани всяка неделя, в продължение на 5 седмици, от 21:45 часа по БНТ1.
Поредицата стартира утре (2 ноември) с документалната лента „И България е една голяма грешка” (2014 г.). Заглавието на този филм е своеобразно продължение на фразата на Фройд „Америка е грешка, гигантска грешка”. Авторите му – Георги Лозанов (сценарист) и Стоян Радев (режисьор) - са си поставили амбициозната задача да направят изчерпателен анализ на годините на Прехода от самото му начало до днес. Своите спомени и оценки за случилото се споделят проф. Михаил Неделчев, д-р Любомир Канов, Андрей Райчев, Явор Дачков, Христо Стоичков, проф. Калин Янакиев, Георги Господинов и др.
На 9 ноември ще бъде излъчена продукцията „Лорд Бънди” (2013 г.). Филмът на режисьора Иван Трайков проследява историята на първата българска рок група у нас – „Бъндараците”. Разказът ни пренася в 60-те години, по времето на режима и войната срещу дългокосите, магнетофоните и рокендрола, вълненията в Европа през 1968 година и голямото разочарование от Прехода. Във филма са намесени и други герои от същата епоха – братът на Бънди – Иван Милев–Вачо, Кирил Маричков, Пепи Цанков, Константин Марков, Дани Ганчев, Веселин Тодоров (Весо Кокала), Васко Кръпката, Александър Петров. Сценарист на „Лорд Бънди” е Боряна Матеева, а оператор Емил Пенев.
Филмът „Златното сърце на София” (2014 г.), посветен на 90-тата годишнина от освещаването на храм-паметника „Св. Александър Невски”, ще бъде излъчен на 23 ноември. Разказът за съборния храм на България не е само знак на православната ни духовност. В него се оглеждат всички превратности на следосвобожденската ни история чак до наши дни. Творческият проект обединява усилията на Горан Благоев (сценарист и режисьор), Найо Тицин (режисьор), Иван Обрейков (оператор) и Васил Бинев (артист).
Последната неделя на ноември (30.11) ще бъде излъчен документалният филм „Град на мечти”. Той описва историята на Димитровград и илюзиите на жителите му. Във филма са заснети хората, дошли някога да строят града – бивши бригадири, както и наши съвременници, които се занимават с поп фолк музика. Идеята на Светослав Драганов (сценарист и режисьор) била, създателите на филма да покажат за първи път поп фолка, „без да го осъждаме и без да го сочим с пръст”. Зрителите ще видят две поколения мечтатели и хора с интригуващи съдби.
Поредицата ще завърши на 7 декември с филм за това как у нас влиза „американското чудо” – „Една студена Кока-кола през студената война”. Малцина знаят, че България е първата социалистическа страна, която внася напитката и започва бутилиране на място по време на Студената война. Дотогава комунистическата пропаганда я свързва с образа на "пияните американски войници", познат от многократно тиражирани карикатури.
Лентата на Евгения Атанасова и Ирина Недева разказва как тъмната напитка напълни папките и банаковите сметки на Държавна сигурност, подслади сърцата на българите и охлади сърцата на московските другари по партия. Оператор на филма е Венцизар Миленков, а режисьор – Дамян Петров.
Гледайте поредицата „Преходът в документалното кино” всяка неделя от 21:45 часа само по БНТ1!
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News