Фермери: Малките стопанства все още не са рентабилни у нас

В Раковски се проведе първото изложение "Фермер Експо". На място се събраха производители и фермери от цялата страна, за да обсъдят нова стратегия за развитие на говедовъдството и как да успеят да осигурят конкуретна продукция за износ на агнешко на пазари извън Европейския съюз.

19:17, 14.10.2017

Фермерите вече започват да използват високопродуктивни породи, за да могат да се преборят с конкуренцията. Малките ферми у нас все още не са достатъчно рентабилни заради липсата на работна ръка и земя, на която да произвеждат фураж. Основен проблем за тези, които отглеждат животни за добив на мляко и месо, е липсата на пасища и високите цени на рентата за декар.

Дончо Владимиров фермер от село Съединение, Tърговищко:
"Искам да им кажа, че трябва да обърнат внимание на обаче държавните и общинските земи да се дадат на животновъдите. Голяма част от животновъдите ликвидираха кравефермите си млади хора, благодарение на това че не могат да си произвеждат фуража."

Друг проблем за фермерите е жестоката конкуренция от съседните на България държави. Цените на агнешкото в Румъния са поне с 1 лев по-ниски от тези в България и купувачите правят по-големи заявки в северната ни съседка.

Назми Маджар овцевъд от Белоградец, Варненско:
"В България фермите отглеждат по-малко животни, примерно 100-150 животни. В Румъния едно стадо е от 600 до 800 и на тях ги устройва да дават агнешкото на 3,50-4 лева в България ние търсим между 4,50 и 5 лева."

На изложението българска фирма предлага цялостно решение за оптимизиране на разходите на фермерите. Чрез него стопаните ще могат да следят цялостната си дейност и да намалят средствата, които влагат в производството.

Петър Чернаев:
"Първо можем да идентифицираме животните, второ можем да водим цялото му родословие, цялото им досие и накрая можем да си сметнем колко струва нашата продукция и да спечелим пари, като си спестим много грешки."

Производителите признават, че в момента изкупната цена на кравето мляко е добра, но според тях е възможно държавата да се намеси по-широко на пазара, за да няма недостиг на мляко и да се налага внос от чужбина.

Дончо Владимиров:
"Ето давам Ви пример за Австрия. Там млякото се изкупува на 1 евро, държавата дотира, макар че в магазина е едно евро, държавата спонсорира производството на мляко и Австрия никога няма да има криза за мляко, докато ние ще дойде ден да го търсим с рецепти."

Според фермерите подобни изложения като това в Раковски помагат за обмяна на информация, но проблемите при производството могат да се решат само при постоянен диалог с държавата.

Автор: Златин Бояджиев, Оператор: Васил Кръстев

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад