Футбол: България победи Холандия!

11:30, 26.03.2017

България постигна важна победа над Холандия с 2:0 в среща от група "А" на квалификациите в зона Европа за Мондиал 2018. Двубоят се игра пред по-малко от половината капацитет на "Васил Левски", като на трибуните имаше около 13 хиляди зрители, които обаче оказаха сериозна подкрепа на играчите на Петър Хубчев.

Двата гола за "лъвовете" отбеляза Спас Делев, който бе точен в 5-ата и 20-ата минута.

В другите мачове от групата днес Швеция надделя над Беларус у дома с 4:0, а Франция спечели гостуването си на Люксембург с 3:1.

Успехът днес изкачи отборът ни на трето място в класирането с 9 точки, докато "лалетата" са вече четвърти със 7. Лидери са "петлите" с 13 точки, а Швеция е пред нас на втората позиция със спечелени 10.

"Момчетата събраха сили, кураж и майсторство, въпреки че много пъти са подценявани, за да направят един добър мач, да играят отговорно, борбено, да играят правилно, което е заслуга и на треньора", каза футболният мениджър Лъчезар Танев в специалното издание на сутрешния блок в деня на парламентарния вот - "Денят на изборите започва". Тези момчета удариха по масата и казаха: "Не сме толкова лоши. И ние можем да играем футбол", обобщи играта на българските национали Танев.

Още преди да изтече първата минута на двубоя тимът ни получи добър шанс, след като 17-годишният Матайс де Лихт извърши нарушение срещу Ивелин Попов. Капитанът на България се нагърби с изпълнението, но ударът му без проблем бе уловен от Зут.

В 5-ата минута съставът, воден от Петър Хубчев, поведе в резултата. Спас Делев се възползва от грешка на Де Лихт, който не прецени летежа на топката. Бившият футболист на ЦСКА и Берое овладя на гърди, преодоля стража на гостите и реализира за 1:0.

Отборът ни продължи със стабилната си игра, а в 20-ата минута Делев взриви трибуните за втори път. Той овладя топката извън наказателното поле, финтира Де Лихт и със силен изстрел в долния ляв ъгъл матира за втори път Йерун Зут.

В 33-ата минута героят до този момент за тима ни Спас Делев получи контузия, но все пак успя да се върне в игра.

Четири минути преди края неразбирателство в защитата ни даде възможност на Бас Дост да отправи изтрел, който обаче бе крайно неточен.

В последната минута от първите 45 Дост получи още по-добър шанс, след като Клаасен изпревари Занев. От няколко метра играчът на Спортинг (Лисабон) прати топката в аут.

На почивката селекционерът на холандците Дани Блинд направи две промени. Уесли Снайдер замени Вайналдум, а Уесли Хут влезе на мястото на грешника Де Лихт.

В 58-ата минута Николай Михайлов трябваше да се намеся решително. Куинси Промес стреля отдалеч, топката рикошира, но стражът на Мерсин внимаваше и отби топката в корнер.

Малко по-късно Михайлов отново трябваше да се намесва. Вратарят на тима ни отрази удар на Клаасен, който получи хубав пас от Дост.

В 69-ата минута Хубчев пусна в игра Божидар Краев на мястото на капитана Ивелин Попов. Юношата на Левски записа първи минути с националната фланелка на представителния ни тим.

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 2:0

1:0 Спас Делев (5)

2:0 Спас Делев (20)

България: Николай Михайлов, Страхил Попов, Петър Занев (86-Антон Недялков), Васил Божиков, Божидар Чорбаджийски, Симеон Славчев, Георги Костадинов, Ивелин Попов (68-Божидар Краев), Александър Тонев, Станислав Манолев, Спас Делев (89-Николай Бодуров)

селекционер: Петър Хубчев

Холандия: Йерун Зут, Рик Карсдорп, Митайс де Лихт (46-Уесли Хут), Бруно Мартинс Инди, Дейли Блинд, Кевин Строотман, Куинси Промес (69-Люк де Йонг), Жоржиньо Вайналдум (46-Уесли Снайдер), Бас Дост, Дейви Клаасен, Ариен Робен

селекционер: Дани Блинд

Съдия: Уилям Колъм (Шотландия)