Луи дьо Фюнес
"Човекът с 40-те лица в минута"

Луи Жермен Давид дьо Фюнес де Галарца е роден на 31 юли 1914 в Курбевоа, Франция. Баща му, Карлос Луи дьо Фюнес де Галарца, от бивш адвокат в Севиля, Испания, става ювелир на диаманти в Париж. Майката - Леонор Сото Регуера, е от смесен - испански и португалски - произход. Напускат Испания през 1904г. и имигрират във Франция, защото родителите им не одобряват техния брак.
Младият Луи дьо Фюнес обича да рисува и свири на пиано. Напуска училище и работи различни неща, но предимно като джаз пианист на "Пигал", предизвиквайки смеха на публиката всеки път, когато прави някоя гримаса. Една година изучава актьорство в школата "Симон". Тук създава някои полезни контакти, включително и този с Даниел Гелен. По време на окупацията на Париж през Втората световна война Луи продължава да изучава пиано в Музикалното училище, където се влюбва в секретарката Жан дьо Мопасан, праплеменница на писателя Ги дьо Мопасан.
Жан също се влюбва "в младежа, който свири джаз като бог". Женят се през 1943г. и имат двама синове, родени съответно през 1944 и 1949. Фюнес продължава да свири на пиано по клубове, съзнавайки, че екранът не би проявил интерес към нисък, слабоват и плешив актьор. Съпругата му и Даниел Гелен го насърчават да превъзмогне своите предразсъдъци.
Филмовият дебют на Луи дьо Фюнес е през 1945, на 31-годишна възраст, и продължава с повече от 100 филмови роли през следващите 20 години...

Световната слава започва с виртуозните изпълнения в комедиите "Полицаят от Сен Тропе" (1963) и трилогията "Фантомас" (1964).
Луи дьо Фюнес специфично пресъздава антипортрета на френския полицай, чиято шумна активност, неконтролируем гняв и язвителен смях създават характерен комичен ефект.

Фюнес е избран за "Най-популярния актьор" във Франция през 1968 и става много популярен в цяла Европа през 70-те години на ХХ век. Независимо от кариерата на филмова звезда, той продължава да играе и на театрална сцена в класически спектакли и филмови адаптации на театрални постановки като "Оскар" и "Скъперникът" на Молиер.

Прозвището "Човекът с 40-те лица в минута" е за актьора, изиграл малки роли в повече от 80 филма, преди да получи първата си главна роля и да се превърне в един от великите френски комици на всички времена.
Партнира си с водещи френски актьори от епохата -Жан Маре, Милен Демонжо, Жан Габен, Фернандел, Бурвил, Колюш, Ани Жирардо, Ив Монтан.

Режисьорът Жерар Ури създава незабравимия тандем Фюнес-Бурвил.
Жан Жиро го открива с поредицата "Полицаят...".
След полицейския образ режисьорът Клод Зиди създава за него нов герой, богат на нюанси и откровеност, в "Крилце или кълка" - фаворит във филмовата му колекция.

Луи дьо Фюнес завещава над 130 образа в киното и над 100 роли в театъра.
40 години (от 1943 до 1983) е свързан в брак с една жена - съпругата му Жан Бартьоломи дьо Мопасан. Техният син Оливие дьо Фюнес, след кратка актьорска кариера, става пилот в "Ер Франс". Другият им син, Патрик дьо Фюнес, е доктор.
Освен актьор Луи дьо Фюнес е градинар, специалист по рози - много видове носят името му като "Розата на Луи дьо Фюнес".
Комикът умира от усложнения след инфаркт на 27 януари 1983 в Нант, Франция. Погребан е в гробището "Селие". Негов паметник е издигнат в градината с рози на съпружеското имение.
ЗАД КАДЪР:

- избран за любимия актьор на французите след обществено допитване през 1968;
- упражнява характерното си стенание, гледайки филмите за "Доналд Дък";
- дублира гласовете на актьорите Тото и Ренато Раскел;

- ликът му е отпечатан на пощенска марка, пусната в употреба на 3 октомври 1998 от Френските пощенски служби;
- собственик е на замъка "Шато дьо Клермон", близо до Нант, в Атлантическа Лоара, Франция;
- изобразен е като комарджия в комикса на Лъки Люк "Едноръкият бандит";
- удостоен е с титла "Рицар на честта" от Френския почетен легион през 1973;
- в периода 1964 -1979 филмите с негово участие седем пъти оглавяват бокс-офисите на Франция;.
- най-популярният му филм е "Голямата разходка" (1966), събрал аудитория от 17.27 милиона зрители;

- Луи дьо Фюнес е споменат като любимия актьор на Никола Саркози;
- героят "Скинър" в "Рататуи" /2007/ е негов прототип;
- дълбоко приятелство го свързва с друг велик френски комедиант - Бурвил;
- говори испански и английски език.
Златна Романова
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News
