Майстори от Пловдив съхраняват традициите в изработката на мартеници
Майстори на художествени занаяти от Пловдив призовават за предстоящия празник - 1-ви март, да изберем ръчно направените български мартеници. Така, според представителите на Занаятчийската камара, ще подкрепим родната икономика. Те са категорични, че кампанията на БНТ 2 "Купувам българско" трябва да прерасне в национална, а изборът за потребителите да бъде въпрос на кауза.
За да открият новото изложбено пространство на Занаятчийската камара в Пловдив, 10 майстори представиха сътворените от тях мартеници. Сред авторите е и Елена Драмова, която от 25 години неуморно създава мартеници, спазвайки и надграждайки традициите.
Елена Драмова - майстор на художествен текстил: "Най-добре е да бъде направена от естествени материали. Това разбира се в тези, които виждаме внос, те са една такава имитация, която някъде минава рамките и влиза в тотален кич."
Обяснява, че творбите ѝ са пресукани с жива вълна, а според традициите в различните краища на страната, конците могат да бъдат оцветени в бяло и синьо, зелено и оранжево, които са били основните цветове за изработка на дрехите в миналото.
Елена Драмова - майстор на художествен текстил: "Има тук с плъст, има техниката кене, има плетени на една кука."
Според Занаятчийската камара традицията се съхранява, като се развива, но винаги трябва да се спазват и определени норми на изработка.
Тони Симидчиева - председател на Занаятчийската камара в Пловдив: "Аз съм благодарна на БНТ, че е прегърнала тази кауза, защото усилено работят в това да наложат българското, и смятам, че тази кауза трябва да бъде общобългарска."
Така според представителите на Занаятчийската камара ще подкрепим българската икономика, част от която са и родните занаятчии.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News