Португалия е европейски шампион

00:50, 11.07.2016

Португалия е новият европейски шампион по футбол. Воденият от Фернандо Сантош отбор преживя магическа вечер, в която се справи с много трудности и победи с 1:0 домакина Франция след продължения. Историческия гол вкара Едер в 109-ата минута.

Роналдо и съотборниците му минаха през много трудности и критики на европейското. Те бяха пред отпадане още в груповата фаза, където записаха три равенства и станаха един от най-добрите трети отбори. Първата и единствена победа на отбора в редовното време дойде в полуфинала срещу Уелс (2:0).

portugal-2-257168-810x0

Португалците станаха европейски шампиони, защото го искаха по-силно от противника си. И го получиха. С игра. От първата до последната минута. От първия до последния мач. С борба по целия терен. Когато везните на тежестта бяха на раменете на двата отбора. Португалският отбор мобилизира целия си потенциал и беше възнаграден. Попадението на Едер беше краят за френската единайсеторка – и мечтаната награда за португалския отбор, който в този мач даде всичко от себе си.

В битката, продължила 120 минути, най-много пострада звездата Кристиано Роналдо, който напусна принудително терена в средата на първата част. Трикратният носител на "Златната топка" се разплака. Но като че ли това изправи на крака целия португалски тим.

ronaldo-cry-257171-810x0

Двата отбора бяха напълно мотивирани. Мачът протече на високи обороти. Беше пределно ясно, че първият гол ще реши мача. Отбелязаха го португалците. Португалските футболисти показаха в по-голяма степен от френските, че са твърдо решени да прекрачат границата на физическите си възможности. Бориха се с всички сили – срещу достойния си противник, срещу собственото си изтощение, срещу заплахата от лотарията, наречена дузпи.

gooool-257170-810x0

Когато скачаха и танцуваха около скъпоценния европейски трофей, първи в тяхната витрина, сякаш силите им се върнаха отново. Емоцията от така мечтаната титла отключи нови сили, които изглеждаха изчерпани преди последния съдийски сигнал.

5782c8f2c36188ae378b4579

Респект заслужава и треньорът на отбора Фернандо Сантош. Подобно на самия отбор, Сантош претърпя огромно развитие, което невинаги вървеше праволинейно, но преследваше ясна цел – победата. Със сплав от опитни и млади футболисти Сантош успя да създаде истински компактен отбор. В името на голямата цел – европейската титла. И го постигна. Грозното патенце, определено от португалския селекционер, стана лебедът на Евро 2016.