Работодатели настояват за облекчения при наемането на работници извън ЕС

Липсата на работна ръка вече е сериозен проблем пред повечето производства у нас. Собствениците им настояват спешно да се облекчат процедурите за наемане на работници от държави извън Европейския съюз, по примера на сезонните договори в туризма и селското стопанство. В леката промишленост обаче работните визи трябва да са поне за 2-3 години, за да си струва работникът да бъде обучаван и преквалифициран, категорични са работодателите.Проблемът е сериозен и затова в новините на БНТ 2 решихме да започнем поредицата "Търсят се работещи българи" в рамките на кампанията "Купувам българско".

20:11, 02.08.2017

Пламен Цонев е собственик на една от големите фабрики за кожени изделия в Димитровград, която е с над 50- годишна история. В нея се произвеждат годишно по 300 000 чанти само за външния пазар. Оборудвана е с най-съвременните производствени мощности и капацитетът ѝ позволява да се изработват многократно по-големи количество. Но част от цеховете пустеят и фабриката отказва поръчки от чужбина, защото няма достатъчно работници. В момента тук са наети 320 души, а близо 60 са свободните места.

Пламен Цонев, собственик
"Претендираме за едни от най-добрите условия, които създаваме на работниците си, и въпреки това не може да намерим хора. Аз силно се съмнявам, че проблемът е в заплатите – от 750 до 1050 лева са нашите, говоря за шивачи, ръчници, кроячи."

Заплатите и изпълнението на нормите са изписани на електронни табла в производствените зали за мотивация на работниците. Раздават се купони за храна, има и безплатен транспорт.

Живка Иванова работи тук от 28 години.

Живка Иванова, работник
"Може би хората са научени да не дават много труд, а да получават повече и това ги кара да бягат, защото все пак трябва да работиш, за да получиш нещо."

За девет месеца Залиха Асимова изкачва няколко стъпала в служебната ѝерархия.

Залиха Асимова, работник
"Търсих работа случайно и ме взеха тука. Бях на опаковката, от опаковката ме преместиха като шивачка, научих се като шивачка и ме преместиха в ОТК и сега съм доволна."

С липсата на работници се бори и Стефан Телкеджиев, който произвежда чанти за износ в няколко бази. Едната е в родопското село Павелско. В търсене на работна ръка, собственикът на фабриката осигурява възможност и за безплатно настаняване на 50 семейства.

Стефан Телкеджиев, работодател
"Няма да ви казвам как сме търсили хора - по села в читалища сме събирали кметовете, хората – няма. Единственото решение е внос на работна ръка отвън. Но не нали сезонна работна ръка, защото аз за два-три месеца не мога да обуча кадри, ще трябва договори от две-три години на хора, които да дойдат най-вероятно извън европейската общност, защото от европейската общност не виждам как бихме могли да наемем работна ръка"

Работодателите в бранша вече са получили уверения, че хора от Македония, Молдова, Украйна и Беларус имат желание да работят у нас.

Пламен Цонев, работодател
"Време е да докараме гастербайтери поне да спасиме за малко нещата. А в дългосрочен план според мен трябва политика. Аз крещя в момента, аз викам, разберете: ние ще фалираме, защото имаме работа, защото не можем да намерим хора."

Фирмата на Цонев лобира за разкриване на професионална паралелка по кожарство и дизайн в една от димитровградските гимназии за новата учебна година. През миналата там са били отпуснати три стипендии, обвързани със стаж във фабриката.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад