СПОРТ: Григор Димитров спечели битката с Кирьос и е на четвъртфинал в Мелбърн

Григор Димитров се класира за четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия. Най-добрият български тенисист елиминира представителя на домакините Ник Кирьос в четири сета – 7:6(3), 7:6(4), 4:6, 7:6(4) след 3 часа и 27 минути игра на централния корт „Род Лейвър Арина“.

14:49, 21.01.2018

Първият сет се движеше гейм за гейм, като единствено световният №3 имаше три брейкбола в шестия, но ги пропия. В тайбрека Григор поведе с 5:2, печелейки на два пъти подаването на Кирьос, а в крайна сметка взе откриващата част след 7:3 точки.

В седмия гейм на втория сет дойде първият пробив в срещата, реализиран от Димитров, който поведе с 4:3. В 10-ия българинът изпусна сетбол и Ник направи рибрейк – 5:5. Отново се стигна до тайбрек и отново Григор постигна успех, този път със 7:4.

Първата ни ракета спечели първия гейм на старта на третия сет, а след това постави под напрежение Кирьос, който обаче се измъкна при 30:40 с три поредни точки. В петия представителят на домакините поведе с 40:15 при сервис на Григор и реализира пробив. Той се оказа достатъчен за спечелването на сета с 6:4, след като Ник взе подаването си на нула в десетия гейм.

Димитров поведе с 5:3 в четвъртия сет след пробив в осмия гейм. Българинът сервираше за спечелването на двубоя, но Кирьос моментално направи рибрейк. Също както в първите две части, се стигна до тайбрек. В него Григор поведе с 6:3 и получи три поредни мачбола. Първият бе отразен от Кирьос, но при втория най-добрият български тенисист затвори мача с прекрасен минаващ удар по диагонала.

Григор Димитров завърши с 16 аса, а Ник Кирьос – с 36, като и двамата направиха по 7 двойни грешки. Българинът реализира 64 уинъра, а австралиецът направи 76.

В спор за място на полуфиналите Димитров ще играе срещу британеца Кайл Едмънд, който отстрани Андреас Сепи (Италия) с 6:7(4), 7:5, 6:2, 6:3.