Спортните успехи на България през 2017

2017 донесе на България относително скромни спортни успехи, но те дават основания за оптимизъм и силно радват почитателите на спорта.

13:42, 26.12.2017

Григор Димитров, който достигна рекордното трето място в световната ранглиста и спечели финалния турнир на АТП в Лондон през ноември, беше избран за най-добър спортист на България.

Годината е най-успешната в кариерата на Димитров, който спечели четири титли – Бризбейн, София, Синсинати и финалите в Лондон. За първи път българският тенисист триумфира в надпревара от категорията "Мастърс 1000". Той достигна и до полуфинал на Australian Open, и загуби само един финал през 2017 г.

Сноубордистът Радослав Янков завърши втори за Големия кристален глобус и спечели титлата в паралелния гигантски слалом. Янков е в тройката за най-добър спортист на България за втора поредна година.

Гимнастичката Невяна Владинова триумфира с бронзов медал на топка на световното първенство, а на европейското – още два бронза на въже и в отборната надпревара.

Ансамбълът на България по художествена гимнастика стана световен вицешампион! Момичетата на треньорите Весела Димитрова и Михаела Маевска завършиха на второ място при дебюта си на 35-ото световно първенство в Пезаро, Италия. Във финала на 3 топки и 2 въжета нашите заслужиха бронзовите медали.

"Лудогорец" се класира за фазата на директните елиминации в Лига Европа. Българският шампион ще играе за трети път в историята си на тази фаза, като успя да я прескочи веднъж – през сезон 2013-2014 срещу "Лацио". През миналата кампания тимът от Разград отпадна от "Копенхаген".

Макар да не се класира за световното първенство в Русия през 2018 г., българският национален отбор по футбол постигна първата си победа срещу Швеция след 50-годишно чакане. Воденият от Петър Хубчев състав се наложи с 3:2 на "Васил Левски".

Волейболните национали играха четвъртфинал на европейското първенство в Полша. В тази фаза българският отбор загуби с 0:3 от Сърбия.

Мирела Демирева и Тихомир Иванов се класираха за финал на Световното първенство по лека атлетика в Лондон. Демирева остана на седмото място.