Церемония по връчване на годишните награди за българско филмово изкуство на СБФД - 2022

БНТ излъчи връчването на националните годишни награди на „Съюза на българските филмови дейци“ за новото и най-доброто от българското кино.

Фестивалът носи името на основоположника на българското кино и основател на съюза на българските дейци Васил Гендов, роден преди повече от 130 години. Церемонията се състоя на 15 май в Народния театър „Иван Вазов“.

Награди бяха връчени в три конкурсни секции за игрално, документално и анимационно кино. Отличени бяха постиженията във всяка една професия, свързана с киното, както и трудът на филмовите критици.

НАГРАДЕНИТЕ:

УРОЦИ ПО НЕМСКИ получи Наградата за най-добър игрален филм на Националния фестивал на българското кино – Награди на Съюза на българските филмови дейци „Васил Гендов“ 2022. Наградата бе връчена от легенда на световното кино Кшищоф Зануси, почетен гост на специалната церемония, състояла се в Народния театър „Иван Вазов“ на 15 май. Актьорът Иван Иванов бе удостоен с Наградата за цялостно творчество.

Фестивалът отличи най-добрите филми в три конкурсни секции: за игрално, документално и анимационно кино, постиженията на всяка една професия в киното, както и труда на филмови теоретици и критици.

Секция игрално кино:
Награда за най-добър късометражен филм – ПЕТЪР КРУМОВ за ГЛАД
Награда за най-добър звук на игрален филм – ИВАН АНДРЕЕВ и СЕБАСТИЯН ЖИМЛИ за СМИРЕН
Награда за най-добър композитор на игрален филм – ПЕТЪР ДУНДАКОВ за ФЕВРУАРИ
Награда за най-добър художник по костюми – МАРИЯ ПАУНОВА за ЯНУАРИ
Награда за най-добър художник-сценограф – САМУИЛ ГАНЕВ за В СЪРЦЕТО НА МАШИНАТА
Награда за най-добър монтаж на игрален филм – КАТАЛИН КРИСТУЦИУ за РИБЕНА КОСТ
Награда за най-добра поддържаща женска роля – АЛИСА АТАНАСОВА за ПЕТЯ НА МОЯТА ПЕТЯ
Награда за най-добра поддържаща мъжка роля – ЙОСИФ СЪРЧАДЖИЕВ за ЯНУАРИ
Награда за най-добра главна женска роля – МАРИЯ БАКАЛОВА и РАЛИЦА СТОЯНОВА за ЖЕНИТЕ НАИСТИНА ПЛАЧАТ
Награда за най-добра главна мъжка роля – ЮЛИАН ВЕРГОВ за УРОЦИ ПО НЕМСКИ
Награда за най-добър сценарий на игрален филм – ДРАГОМИР ШОЛЕВ, ЕМАНУЕЛА ДИМИТРОВА и ГЕОРГИ МЕРДЖАНОВ за РИБЕНА КОСТ
Награда за най-добър оператор на игрален филм – ИВАН ЧЕРТОВ за ФЕВРУАРИ
Награда за най-добър режисьор на игрален филм – ПАВЕЛ ВЕСНАКОВ за УРОЦИ ПО НЕМСКИ
Награда за най-добър дебют на пълнометражен филм – СВЕТОСЛАВ ДРАГАНОВ за СМИРЕН
Специална награда на журито за игрален филм – ФЕВРУАРИ
Награда за най-добър игрален филм – УРОЦИ ПО НЕМСКИ

Секция документално кино:
Награда за най-добър дебют на документален филм – АНА КИТАНОВА за СЪДБАТА НА СКИТНИКА
Награда за най-добър звук на документален филм – ХАРИ БОЯДЖИЕВ и ИВАН АНДРЕЕВ за ТИХО НАСЛЕДСТВО
Награда за най-добър композитор на документален филм – ПЕТЪР ДУНДКОВ за ЧОВЕКЪТ С ЛУЛАТА
Награда за най-добър монтаж на документален филм – ДОНКА ИВАНОВА за ГЕО МИЛЕВ – В ЛАБИРИНТА НА ВРЕМЕТО
Награда за най-добър оператор на документален филм – ХРИСТО КОВАЧЕВ за АВАНТЮРИСТА
Награда за най-добър сценарий на документален филм – КОСТАДИН БОНЕВ и КОНСТАНТИН ПЕТРОВ за ГЕО МИЛЕВ – В ЛАБИРИНТА НА ВРЕМЕТО
Награда за най-добър режисьор на документален филм – ЕЛДОРА ТРАЙКОВА за ПРЕДИ КРАЯ
Специална награда на журито за документален филм – ВТОРОТО ОСВОБОЖДЕНИЕ
Награда за най-добър документален филм – НАШЕТО ТИХО МЕСТЕНЦЕ

Секция анимационно кино:
Наградата за най-добър дебют на анимационен филм – ГЕРГАНА СИМЕОНОВА за ЗИМНИ ВЕЧЕРИ
Награда за най-добър звук на анимационен филм – ВЛАДИСЛАВ БОЯДЖИЕВ за САНТЯГО
Награда за най-добър композитор на анимационен филм – БОРИС КАРАДИМЧЕВ и ВАЛЕРИ КОСТОВ за ЛЮБОВТА, БЕЗ КОЯТО НЕ МОЖЕМ
Награда за най-добра анимация – СВИЛЕН ДИМИТРОВ, АТАНАС КАРАКОЛЕВ и ЗДРАВКО МИЛЕНОВ за ЛЮБОВНИ ЧЕРУПКИ
Награда за най-добър художник на анимационен филм – АСЯ КОВАНОВА, АНДРЕЙ КУЛЕВ за САНТЯГО
Награда за най-добър сценарий на анимационен филм – СВИЛЕН ДИМИТРОВ за ЛЮБОВНИ ЧЕРУПКИ
Награда за най-добър режисьор на анимационен филм – АНДРЕЙ КУЛЕВ за САНТЯГО
Специална награда на журито за анимационен филм – СЕДЕМ СМЪРТНИ ГРЯХА
Награда за най-добър анимационен филм – ЛЮБОВНИ ЧЕРУПКИ

Специални награди:
Награда за оперативна критика – ДЕЯН СТАТУЛОВ
Награда за книга – НЕДА СТАНИМИРОВА-КРЪНЗОВА за ВАЛЕРИ ПЕТРОВ ЗА СЕБЕ СИ И ДРУГИТЕ ЗА НЕГО
Специална награда за принос в развитието на българската филмова критика – СПИСАНИЕ КИНО
Награда за цялостно творчество – АКТЬОРА ИВАН ИВАНОВ

Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община и се осъществява с финансовата подкрепа на Столична община и Изпълнителна агенция „Национален Филмов Център“. Медийни партньори са БНТ, БНР и списание КИНО.