Позиция на България и активна роля на институциите по Доклада „Драги“ поиска бизнесът на първата експертна дискусия по документа
Green Transition Forum и БФИЕК събраха представители на правителството и бизнеса за експертен разговор по предложенията в Доклада и перспективите пред българската икономика
Green Transition Forum и Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) събраха министри, заместник-министри и експерти от правителството, представители на индустриалния и финансовия сектор на първата експертна дискусия „Докладът „Драги“ – новата икономическа политика на ЕС и перспективите за България“. В събитието взеха участие министърът на икономиката и индустрията Петко Николов, заместник-министрите Красимир Ненов и Красимир Якимов, Юлиан Попов, изпълнителният директор на Института за пазарна икономика Светла Костадинова, изпълнителният директор на AmCham Иван Михайлов, бившият вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка Лиляна Павлова и изпълнителният директор на ББР Цанко Арабаджиев. Участие ще вземат и Любомир Дацов, Никола Янков, Николай Марев, Ивайло Георгиев, Теодора Борисова, Константин Божинов и Димитър Енчев.
Те обсъдиха ключовите предизвикателства и възможности пред Европа, очертани в Доклада „Драги“ и тяхното отражение върху българската икономика.
Участниците се обединиха около изводите от Доклада:
Европа изостава от САЩ и Китай
Европа изостава от САЩ и Китай по отношение на икономически растеж, иновации и високи технологии. „Виждаме, че светът се променя драматично и ускорено – нови са източниците на растеж. А Европа изостава, залагайки единствено на традиционни сектори.“, коментира Сергей Станишев, бивш премиер и член на ЕП.
Необходими са радикални промени в ЕС
За да се засили конкурентоспособността на европейската икономика, са необходими радикални промени. „Докладът ни посочва върху какво трябва да се съсредоточи европейската политика, за да отговори на предизвикателствата.“, заяви Петко Николов, министър на икономиката и индустрията. „ЕС се нуждае от преустройство.“, категоричен беше министърът.
България трябва да формира ясна национална позиция, а институциите да имат активна роля в дебатирането на Доклада и прилагането му
Страната ни трябва да формира ясна национална позиция и да заеме активна роля в дебатите за бъдещето на ЕС. „Нужно е да излезем от позицията на консуматори на европолитики, на изпълнители на чужди решения или на жертви. Пасивността ще гарантира само едно – ще ни обрече да бъдем изоставащи, в периферията на Европа.“, посочи Сергей Станишев и призова правителството да потърси възможности за регионални коалиции със страни като Румъния, Гърция и Хърватия.
За активна роля на България в изготвянето на бъдещата индустриална политика на ЕС и излизане от политическата нестабилност у нас призоваха представителите на бизнеса и неправителствения сектор, както и експертите в дискусията. Те коментираха необходимостта от подкрепа на държавата по пътя на декарбонизацията и преразглеждането на законови и подзаконови актове, които влияят пряко върху конкурентоспособността на българската икономика. „Съвсем възможно е инвестиционният процес в страната да се съкрати поне с година при намаляване на административната тежест.“, коментира бившият министър на околната среда и водите Юлиан Попов.
Реформата на националните бюджети и мобилизирането на финансови ресурси са ключови за успешното прилагане на Доклада „Драги“
„Повишаването на конкурентоспособността няма да стане само с ресурсите на бизнеса, а трябва да бъдат реформирани националните бюджети в Европа.“, смята Любомир Дацов, член на Фискалния съвет. За намирането на механизъм как т.нар. "спящи пари" да бъдат насочени към пазара и инвестирани у нас говори Цанко Арабаджиев, изпълнителен директор на ББР. „Има огромен ресурс в пенсионните фондове в България – над 26 млрд. лв., да намерим начин той да бъде инвестиран в българската икономика.“, предложи Николай Марев, изпълнителен директор на ПОК „Доверие“. „Пускането на миноритарни дялове от държавните енергийни дружества на българската фондова борса би оживило пазара и ще гарантира свеж ресурс за конкурентоспособността на предприятията.“, посочи той.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News