Проект „Екожурналистически разследвания: Черно море и Дунав в светлината на прожекторите“: Второ обучение за разследващи български и румънски журналисти с фокус екологичните проблеми на река Дунав

11:06, 31.10.2024
Проект „Екожурналистически разследвания: Черно море и Дунав в светлината на прожекторите“: Второ обучение за разследващи български и румънски журналисти с фокус екологичните проблеми на река Дунав

На 24 и 25 октомври 2024 г. в гр. Русе се проведе второто обучение за журналисти от БНТ и от румънската обществена телевизия TVR в рамките на проекта на БНТ „Екожурналистически разследвания: Черно море и Дунав в светлината на прожекторите“, реализиран с подкрепата на Jounalismfund Europe vzw.

Сутрешната сесия на първия ден на обучението беше открита от Георги Стефанов – водещ експерт по климат и енергийни политики, който в периода 2008–2021 г. ръководи и развива климатичната и енергийна програма в българския офис на международната природозащитна организация WWF (Световен фонд за природата). Неговата лекция беше посветена на това как разследващите журналисти могат по-добре да разберат и съответно да отразяват геополитическите и екологични рискове, засягащи района на река Дунав. Основният акцент беше поставен върху начините, по които медиите могат да играят роля в разкриването на сложни екологични казуси и поставянето им във фокуса на внимание на обществеността.

Сутрешната сесия продължи с презентация на Силвиу Ковальов – старши изследовател в Националния институт за изследване и развитие на делтата на река Дунав в гр. Тулча, Румъния, посветена на предизвикателствата пред биологичното разнообразие в Дунавската делта, където местните екосистеми са подложени на силен натиск както заради човешката намеса, така и в резултат от климатичните промени.

В рамките на следобедната сесия на обучението Камелия Йонеску и Кристина Мунтеану от WWF Румъния запознаха участващите журналисти с казуса “Бала”, поставяйки акцент върху критичните въпроси, свързани с управлението на обществените средства и неговото въздействие върху околната среда. Кристина Мунтеану продължи с лекция, посветена на бракониерството на есетри в река Дунав и борбата за опазването на тези “живи фосили”.

Първият ден на обучението приключи с дискусионен панел, в рамките на който журналистите от БНТ и TVR, заедно с лекторите, обмениха идеи, гледни точки и опит в реализирането на журналистически разследвания на екологични проблеми, засягащи река Дунав.

Вторият ден на обучението даде възможност на участващите журналисти да се запознаят отблизо с екологичните предизвикателства пред река Дунав на борда на кораба “Русчук”, който премина по маршрута от Русе до Дунав мост, включвайки обиколка на ключови локации в района.

На борда на кораба, Стоян Михов от WWF България проведе открита дискусия с журналистите, споделяйки своя опит с разследването на бракониерството на есетри в България – продължение на казуса, обсъден с колегите му от WWF Румъния предния ден. Михов също така коментира и проблемите, свързани с проекта за хидроелектрическа централа Turnu Măgurele – Никопол, който заплашва естествения речен баланс. Сесията приключи с представяне на темата за законния и незаконния добив на инертни материали по река Дунав, което породи дискусии относно необходимостта от засилване на контрола и подобряване на регулациите в региона.

Обучението беше оценено от журналистите, работещи върху екологични разследвания, свързани с Дунавския регион и Черноморския басейн, като ефективен инструмент за получаване не само на по-задълбочени познания за специфичните проблеми на региона, но и на практически насоки за провеждане на бъдещи съвместни разследвания.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад