Допълниха Менделеевата таблица

Четири нови елемента бяха прибавени към Менделеевата таблица. Официално от 30 декември вече е попълнен и седмият ред от нея, съобщиха от Международния съюз за чиста и приложна химия (IUPAC). Атомните номера на новите елементи са 113, 115, 117 и...

14:04, 05.01.2016
Допълниха Менделеевата таблица

Четири нови елемента бяха прибавени към Менделеевата таблица. Официално от 30 декември вече е попълнен и седмият ред от нея, съобщиха от Международния съюз за чиста и приложна химия (IUPAC).

periodic-table-750x500

Атомните номера на новите елементи са 113, 115, 117 и 118. Те са "свръхтежки" - имат над 104 протона. Атоми с толкова много протони са твърде нестабилни, за да съществуват в природата, тъй като протоните се отблъскват взаимно. Четирите нови елемента не са се появили по естествен начин и могат да съществуват само в лабораторни условия.

images

Елементи с много високи атомни номера се създават чрез сблъскване на два по-малки атома, като целта е част от техните протони да се слеят. Новите елементи са създадени с помощта на ускорители за частици, които изстрелват лъчи от ядра към други по-тежки ядра.

dhhd

Например, за да бъде създаден 117, изследователите са сблъскали калциеви ядра (с 20 протона) и Беркелий (97 протона на атом). Добиването на достатъчно Беркелий за целите на експеримента (13 милиграма) е отнело на изследователите повече от две години.

117

След създаването си елемент 117 почти веднага се разпада и изчезва. Времето за полуразпад на елемента е равно на 50-хилядни от секундата.

table

Новите елементи за момента са с работни имена и предстои да разберем как ще се наричат те официално съвсем скоро. За момента те са Унунтрий (113), Унунпентий (115), Унунсептий (117), и Унуноктий (118). Според IUPAC, новите елементи могат да бъдат кръстени на митологично понятие, минерал, място, държава или учен. След като изследователските екипи направят техните предложения, IUPAC ще ги провери за преводимост на други езици и за други предходни исторически употреби преди вземане на окончателно решение за новите названия.

В японския институт Riken вече работят по откриването на елемент 119 и дори отвъд него. Бившият ръководител на Riken и нобелов лауреат, Риоджи Нойори, коментира пред британския вестник The Guardian, че за учените подобни открития са по-ценни и от златен олимпийски медал. Периодичната система, известна като Менделеевата таблица, е открита от руския учен Дмитрий Менделеев в средата на 19-ти век. Първоначалната версия включва 63 елемента.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад