Гръцка трагедия и триумф в Twitter

Как Ципрас и Варуфакис превърнаха гръцката трагедия в Twitter триумф Гръцкият министър председател и финансовият министър туитват на живо за драмата с дълга, но Еврозонaта отвръща на техните атаки в социалните медии. Алексис Ципрас: „След...

20:05, 03.07.2015
Гръцка трагедия и триумф в Twitter

Как Ципрас и Варуфакис превърнаха гръцката трагедия в Twitter триумф

Гръцкият министър председател и финансовият министър туитват на живо за драмата с дълга, но Еврозонaта отвръща на техните атаки в социалните медии.

Алексис Ципрас: „След като задушиха банките и отхвърлиха искането за удължаване, разумно ли е да се очаква, че вноската към МВФ ще бъде платена утре? #ЕРТ (Гръцкото държавно радио и телевизия)#Гърция“.

Янис Варуфакис: „Демокрацията заслужава тласък по свързани с еврото въпроси. Току що дадохме този тласък. Нека хората решат. (Странно колко радикално звучи тази концепция).”

Тази статия е написана от Хана Джейн Паркинсон, и е публикувана в електронното издание на the Guardian на 1 юли 2015.

Политиците не са особено известни със силно присъствие в социалните мрежи. Независимо дали става въпрос за попадане в капана на пародийни фалшиви профили или туитване на собствените им имена, те често не се справят добре.

Но ето, че гърците се появиха в Twitter. Никога досега правителство, въвлечено в една от най-големите световни икономически кризи, не е било толкова усърдно в туитването.

Може други и да не се справят, но гръцкият премиер Алексис Ципрас и финансовият министър Янис Варуфакис са доста активни.

Няма по-добро място за следене на приливите и отливите (под което имам предвид безкрайната каша) в колосалната битка на СИРИЗА с кредиторите от профилите в Twitter на ключовите гръцки играчи. (с изключение вероятно на отразяването на събитията от the Guardian, което, разбира се, е отлично).

Ципрас и Варуфакис използват социалните мрежи по редица начини, но най-забавно е умението им да субтуитват т.е. да говорят зад гърба на някого (в интернет).

Независимо дали става дума за хвърляне на съмнения върху тройката (МВФ, Европейската комисия и Европейската централна банка) или за критики към определени политици от Еврозоната, техните саркастични и остри коментари в рамките на 140 знака са 100% на място.

Алексис Ципрас: „Народът ни остана спокоен, въпреки изнудването. Опитите отвън да бъде повлиян само подсилват твърдостта му. #Гърция #НЕ #Греферендум“

Янис Варуфакис: „Лъжа №1: Документът беше върнат заради „грешен“ подпис (никога не е връщан). Лъжа №2: Подписът е бил мой (Беше на министър-председателя).“

Алексис Ципрас, 29 юни 2015:„След като задушиха банките и отхвърлиха искането за удължаване, разумно ли е да се очаква, че вноската към МВФ ще бъде платена утре? #ЕРТ #Гърция“

СИРИЗА дойде на власт през януари 2015 г. с обещания за край на мерките за икономии и за прозрачност – и прозрачността наистина я има.

До толкова, че публикуваха в Twitter протоколи от срещите си. Дори се смята, че за първи път в Брюксел са научили за шокиращите планове за предстоящия референдума от следния туит на Ципрас.

Алексис Ципрас, 27 юни 2015: „Ще проведем #референдума следващата неделя, зачитайки суверенитета на народа и бъдещето ни.”

Туитовете на двамата политици се радват на голяма популярност. Не е известен случай на техен туит с по-малко от 200 ретуита. Гръцкото дуо изглежда контролира онлайн повествованието, също както и (изненадващо) в реалния живот, в който те не зачетоха очакванията (на Еврозоната) и продължиха да се придържат към собствените си позиции. Така двамата сложиха край на Европейската спасителната програма и не платиха вноската към МВФ.

Ципрас има два профила w Twitter – единият е на гръцки, а другият на английски. Двамата с Варуфакис често използват #хаштагове и от време на време харесват взаимно похвалите си или дръзките си коментари, насочени към кредиторите.

Или в случая на Варуфакис – туит от 2011 г., в който с казва „Ето ни“, пуснат от профил с аватар със снимка на Брад Пит в Боен клуб.

Дори отговорите на Варуфакис носят в себе си усещане за драматизъм.

М."Мислите ли, че повечето хора, които ще гласуват, имат някаква идея какво правят?“

Янис Варуфакис, 26 юни 2015: „Въпрос, обеменен с презрение към демокрацията…“

Доста умело обаче, забелязвайки скоростта, с която гръцката страна набира сила в социалните мрежи представителите на тройката отвърнаха на удара. А в същото време си представяме Ципрас на масата на преговорите с дръпнат назад стол, трескаво проверява кой го споменава в социалните мрежи.

Президентът на ЕК Жан-Клод Юнкер туитва често. Неговите коментари обаче са с по-оптимистичен тон. Като на мъж, усмихнат по време на буря, докато в същото време къщата му се разпада около него.

Жан-Клод Юнкер, 10 юни 2015: „Трябва да останем амбициозни, в партньорството си и когато сме изправени пред световни предизвикателства #EUCELAC“ (Срещата на държавните глави на Общността на латиноамериканските и карибските държави и ЕС.)

За да не остане по-назад, финландският финансов министър Алекс Стуб, който има издокаран вид като на участник в X Factor, също се захвана да пише в Twitter, и в общи линии туитва на живо от всяка среща.

Александър Стуб: „Това е за тази вечер. #Еврогрупата ще продължи утре в 13:00.“

Александър Стуб: „Среща с колегите от Европейската народна партия преди #Еврогрупата, която започва в 13:30.“

Дънкан Уелдън, икономическият кореспондент на предаването ''Нюзнайт'' на BBC2 коментира в Twitter:

„Twitter вече е каналът, по който Еврогрупата комуникира.“

На този етап вече се чудим дали някой от тези политици наистина е необходимо да са в една и съща стая, за да си говорят. Преговорите лесно могат да бъдат проведени чрез емотикони и символи.

Александър Стуб: „Още веднъж Twitter доказва, че е важен източник на актуална информация за тези, които следят въпросите, свързани с #Гърция и #еврото.“

В същото време журналистите следят всичко в Twitter.

Петър Шпигел от Financial Times пише:„Попаднах на ново писмо на Ципрас, в което се съгласява с почти всички точки. Историята набързо тук…“,

„Гръцката република е готова да приеме това споразумение, ако се направят следните изменения, добавки и уточнения“

Никога досега толкова продължителен, огромен политически проблем не е бил туитван на живо толкова дълго.

Ципрас е толкова напреднал с технологиите, че дори снимката му в Twitter е на някой, който го снима с телефона си.

Току що получих новина, че е възможно гърците да отстъпят поради предстоящия референдум и че е възможно удължаване с две години на спасителната програма. Други обаче твърдят, че гърците няма да отстъпят и че преговорите продължават преди референдума. Сигурни сме, че много скоро ще научим всичко най-ново именно от синята птица.

Лешоядите обикалят, но Ципрас и Варуфакис продължават да туитват.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад