Кирилица updated
24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост, е официален празник, посветен на делото на светите равноапостоли Кирил и Методий, създатели на славянската писменост. Днес на кирилица, която е правоприемник на глаголицата,...
24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост, е официален празник, посветен на делото на светите равноапостоли Кирил и Методий, създатели на славянската писменост. Днес на кирилица, която е правоприемник на глаголицата, създадена от братята Кирил и Методий, пишат над 300 милиона души в целия свят. Кирилицата е официална азбука в България, Сърбия, Монголия и в някои републики от бившия Съветски съюз.
Монголски сайт
Македонски туит
Създадената от светите братя Кирил и Методий азбука не само полага началото на българската книжовност, духовна култура и идентичност, тя утвърждава правото на всеки народ да твори на собствен език, да има своя писменост. По географско разположение България винаги е допринасяла за културното многообразие на Европа, а след присъединяването на страната ни в Европейския съюз през 2007-ма година, кирилицата става третата официална азбука на общността след латинската и гръцката.
Комичният елемент от неправилното и неграмотно боравене с българската азбука ражда бисери, които са равносилни на тези от зрелостните и кандидат-студентските изпити. Някои от тях се допускат от невнимание, но други - определено от незнание. Примерите, които ще видите по-долу, постоянно ни заливат по улиците, понякога без да им обръщаме внимание. Те обаче съществуват и дори често стават повод за смях.
Да си спомним за пловдивския катаджия, който преди години стана истинска звезда в социалните медии с неграмотния фиш, който написа. Съставеният от него акт бе за неправилно паркиране на... ул. „Ханко Брат“.
Е, какво толкова, ще кажете, човекът не си е пил бирата с Хан Кубрат, а и "История"-та не е била любимият му предмет в училище. Може и така да е, но "учил - не доучил" е универсалният механизъм, по който името на любимия ни детски писател от Ран Босилек се трансформира "Рамбо Силек", героят от испанската класика Дон Кихот един ден осъмва като "Донки Ход", а легендарният ренесансов астроном Николай Коперник се превръща в "Николайко Перник".
[gallery ids="376409,376411,376415"]
Каламбурите с родния ни език нямат край - ученически писмени работи, служебни документи, а и така модерните импулсивни откровения в мрежата ни разсмиват с непринудени интерпретации като "Питат ли Медей Зората?" вместо добре известното "Питат ли ме дей зората" или "Родна реч, о, майна сладка..." вместо милото "Родна реч, омайна, сладка...". Не ще и дума, впечатляващо постижение ще е да почерпиш с „Пияни виж ни!“ вместо тривиалните „Пияни вишни“ или да се отдадеш на „фанта с магории“ с мисълта, че са обикновени „фантасмагории“.
Къде се къса нишката? Дали защото учениците са решавали много тестови задачи по „бъгарски език“ в 6 и 7 клас или не са си научили „ороците“? А може би причината е в Министерството на образУванието?
Спомнете си времената, когато не можехме да изпращаме SMS на кирилица и родната ни азбука се оказа мисия невъзможна за мобилните телефони. Българите обаче сме юнаци и намираме изход от всяка ситуация – щом не можем да пишем на кирилица, въвеждаме „маймуницата“. Така се родиха новите букви: вместо „Ч“ чукваме „4“, „Ш“ заменяме с „6“, а вместо „Я“ в чатове и кратки съобщения се мъдри „Q”. Нещо повече – в чата вече се поздравяваме с ударното „zdr” и благодарим с практичното „10х“. Днес кирилицата е достъпна за всякакви мобилни устройства, но „новаторството“ устоява на технологичните промени - хората обичат „маймуните“.
В защита на кирилицата като азбука преди три години Българската национална телевизия стартира кампанията "Пиши на кирилица". Тя е насочена основно към младите хора, които активно използват форуми и социални мрежи в интернет.
България не е голяма, но грешки дебнат отвсякъде. Ценни попадения от мрежата колкото щеш:
[gallery ids="376191,376195,376197,376199,376205,376207,376211,376213,376221,376225,376227,376235,376237,376239,376243,376247,376249,376253"]
Интернет гъмжи от българска реч, изписана на латиница. Тази тенденция обаче се отразява пагубно на правописа и езиковата култура на младите хора, които използват предимно латиница в интернет комуникацията. В доминирания от латиницата интернет кирилицата си пробива път бавно, но славно и вече са факт няколко домейна – „.онлайн“, „.сайт“, като преди тях през 2010-та руснаците пуснаха „.рф“. Първите регистрирани на кирилица адреси бяха „президент.рф“ и „правительство.рф“. Въпрос на време е да се похвалим и с българския „.бг“, след като миналата година Международната Интернет организация за имена и адреси (ICANN) одобри националния домейн на България да се изписва на кирилица.
С бързи думи и маймуни печелите време, но рискувате да останете неразбрани. Пишете на кирилица, празникът е за нея. Честит 24 май!
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News