Малките са големи

В човека винаги съществува желание за по-добър живот. В книги и филми често се описват утопични светове, в които хората живеят в съвършен свят. Във фикцията обитателите на тези светове се стремят към идеала. Но и в реалността не липсват мечтатели, които...

13:36, 23.04.2015
Малките са големи

В човека винаги съществува желание за по-добър живот. В книги и филми често се описват утопични светове, в които хората живеят в съвършен свят. Във фикцията обитателите на тези светове се стремят към идеала. Но и в реалността не липсват мечтатели, които не се страхуват да построят своя прекрасен свят и да заживеят в него.

Започнат през 1980 година от футуриста Жак Фреско, Проектът „Венера“, минимодел на "новия свят", който да въплъти изконните човешки мечти за хармония и справедливост, се развива под мотото „Отвъд политиката, бедността и войните“. В него се предлага цялостен план за обновяване на обществото, в което човешките същества, технологиите и природата ще могат да съществуват съвместно в дългосрочно и устойчиво състояние на динамично равновесие.

centercityring111

В този свят на мечтите хората ще живеят в синхрон с природата като използват толкова от нейните ресурси, колкото тя би могла да възстанови.

Jacque-Fresco-Venus-Project

Строежът на тази утопия все още не е завършен, но Жак Фреско и екипът му са се заели да изградят света на мечтите си.

/Видеото има български субтитри/

Докато този проект предстои да се реализира, по света не спират да се появяват микронации, създадени от желанието на хората за по-добро съществуване. Те може и да не са официално признати от големите държави, но имат своите цели и идеали.

Глетчеровата република е създадена от "Грийнпийс" в Чили през 2014 година като протест срещу минните компании, които строят върху или близо до ледниците и причиняват щети. В Чили се намират 82% от ледниците на Южна Америка. Целта е да се принуди чилийското правителство да защити своите ледници.

Не само идеални цели са причина за създаването на микронации. Княжество Сийланд е създадено от Пади Рой Бейтс на метална платформа, построена от британските военни сили по време на Втората световна война в Северно море. На 2 септември 1967 г. Пади Рой Бейтс се провъзгласява за крал Рой I и обявява независимостта на княжеството. Бившият майор от британската армия прилага усета си за бизнес в управлението. Традиция, продължена и днес от сина му Майкъл. В Сийланд живеят днес 27 души, издадени са и 4 разрешителни за пребиваване. Княжеството има своя валута, наречена сийландски долар, доходът на глава от населението е 22 хил. щатски долара, а БВП е 600 хил. щатски долара. Парите за Сийланд идват от бизнес империята "Хейвън Ко" (Haven Co). Става дума за юридическо и данъчно убежище за фирмите, които работят в интернет. На практика това означава, че всеки, който плаща голяма сума на месец, може да наеме сървър на Сийланд и да го използва за най-различни операции. Към тези услуги е насочен и интересът на нашумелия сайт „Уикилийкс.

Микродържавите умеят да печелят пари и по по-легални начини. Тувалу е държава в Южния Пасифик от осем коралови острова и един новоприсъединен. С население от 11 636 жители и обитаема площ от 27 кв.км., Тувалу е четвъртата най-малка страна в света. Там хората са зависими от чуждестранна помощ, приходите са от продажба на лицензи за улов на риба тон и уникални пощенски марки. От 1999 г. Тувалу продава своя интернет домейн ".tv" на калифорнийска компания за няколко милиона долара годишно, която пък го отдава на телевизионни мрежи и други клиенти, готови да заплатят щедро. Постъпленията от тази търговия се използват за пътни настилки, изградени някога от смлени корали.

Интернет е разнообразно поприще за начинаещи създатели на нации. Навярно няма по-добър пример в подкрепа на това твърдение от Талоса, създадена през 1979 година от 14-годишния Робърт Бен Медисън от Милуоки, Уисконсин. Още през същата година тя е официално призната от САЩ и е установена като конституционна монархия, управлявана от крал Бен. В началото Талоса е била просто игра - ''царството'' се е намирало в спалнята на Медисън. През 1995 година Талоса става първата държава, която има собствен уебсайт, и така "жители" й непрекъснато се увеличават.

Untitled

Малко от микронациите са имали късмета да бъдат признати от по-големите страни. Едно изключение е австралийската провинция Хът Ривър. Нейната история ни връща в 1970 година, когато Леонард Кесли - фермер от покрайнините на Пърт, влязъл в спор с длъжностно лице по въпрос, свързан с пшеницата. Тъй като не се стигнало до компромисно решение, Кесли открил ''вратичка'' в британското право и оповестил себе си и имота си за отделна част от щата Западна Австралия.  Позовавайки се на право, съществуващо по силата на стар закон от 15-и век, той предлага на английската корона да се превърне в част от Обединеното Кралство. Той лично представя Декларацията за отцепването пред правителството. При това положение политиците не знаят точно как да реагират и така на картата се появява нова микронация.

 Untitled1

Друг пример за протестно отцепване на микронация е Филетино. През август 2011 г., в резултат на решението на италианското правителство всички села с под 1000 жители да се слеят с близките села с цел намаляване на административните разходи, Филетино е принудено да се слее с град Треви нел Лацио. Кметът на селото Лука Селари започва кампания за превръщането на Филетино в независима държава. Селото започва да печата собствена валута - Fiorito, което се превежда като "цветя".

Сред темпераментните италианци не липсват претенции за независимост. Себорга е малко градче в региона Лигурия в Италия. Княжеството е основано през 954 година. Монасите от Лерино са оторизирани от краля на Франция дори да коват местна монета. Италианското правителство счита свободата му за чисто символична. Законодателството, здравеопазването и другите публични услуги се осъществяват на същия принцип както в другите части на Италия. Себоргианците редовно плащат данъци и участват в политическия живот на Италия.

От Х век, та до наши дни стремежът на човека за свободен дух и живот се развива в своите мечтани светове. На 13 април 2015 на ничия земя между Сърбия и Хърватия беше обявена най-малката "независима суверенна държава" на Балканите с площ 7 квадратни километра. Новата държава се казва Либерланд, а неин "президент" е чехът Вит Йедличка.

Либерланд има знаме, герб, конституция и закони. Държавата вече раздава гражданство и покани към нея да се присъединят всички желаещи, при условие, че не са комунисти, неонацисти, екстремисти или престъпници, осъждани за тежки престъпления. Мотото на Либерланд е "Живей и остави другите да живеят".

"Целта на основателите на новата държава е да създадат общество, в което могат да просперират почтените хора, без държавата да им вгорчава живота с ненужни забрани и данъци. Една от причините за основаването на Либерланд е все по-голямото влияние на различни групи върху функционирането на държавите и все по-лошите условия за живот на хората. Основателите са вдъхновени от Монако, Лихтенщайн и Хонконг", пише на официалния сайт на новата "държава".

Платформи по средата на океана, каравани и апартаменти, или пък скали - всичко това са официалните територии на някои микронации. Създателите им са се ръководили от постоянното желание за усъвършенстване, вродено у всеки. Такива са утопичните светове, излети сякаш от идеята за хармоничен и балансиран свят без болка и разочарования. Такива са и амбициите на днешните микронации, появили се в резултат на тази мечта, преживяна в една или друга степен. Самият факт, че микронации се създават и сега, а както се очертава – ще продължат и занапред, показва, че тази мечта може да стане реалност.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад