Пет пъти е намалял броят на малките земеделски стопанства у нас. Това стана ясно на кръгла маса на изложението „Агра“ в Пловдив. За да се преодолее дефицитът, земеделското министерство разработва нови възможности за подкрепа на малките производители.
Илия Илиев отглежда 32 декара зеленчуци в село Чалъково. Продава ги на борсата в Плодовитово. За да превърне поминъка си в бизнес, той участва в програмата „Млад фермер“.
Илия Илиев – производител от село Чалъкови: "Не можем да се справим с бюрокрацията тук в България. Ние трябва да работим на полето, не да оправяме документи."
60 процента от селскостопанската продукция трябва да се произвежда в малки стопанства като това на Илия, казват специалистите от сектора. В България обаче те формират едва 25 процента като голяма част от продуктите отиват за лична консумация.
Проф. Алекси Алексиев – катедра „Икономика“, Аграрен университет – Пловдив: "Пет пъти намаляване на техния брой. Аз смятам, че е загуба на българското земеделие това подценяване на тяхната роля в съвременната българска аграрна структура и невинаги адектватната политика спрямо тези стопанства. Разбира се, с тях се работи много по-трудно, защото те са много на брой, хората обикновено са с по-ниско образование."
От неправителствения сектор считат, че в сравнение с предишния програмен период пред дребните дземеделски производители се отварят нови възможности.
Крум Христов – фондация „Земята – източник на доходи“: "Има възможности по линия на обвързаното подпомагане, при които производители на плодове и зеленчуци, особено животновъдите, които до този момент не бяха подпомагани с почти нищо, малко или много и те да влязат в тази система."
Вариант е и програмата за развитие на селските райони, но там обработката на документация е по-голяма.
Репортер: Нели Ангелова
Оператор: Александър Алексиев
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News