Репортерски поглед: Плюсовете и минусите от въвеждането на еврото

18:18, 05.03.2017

Премиерът Огнян Герджиков даде заявка, че ще направи всичко възможно, за да пуснем официална молба за влизане на страната ни в т.нар. "чакалня" на еврозоната. Темата за готовността на България да стане част от финансовия съюз се повдига периодично от почти всяко правителство. Към момента страната ни е изпълнила всички финансови условия.

Какви са плюсовете и минусите от въвеждането на еврото и оправдани ли са страховете, че европейската валута ще влоши стандарта ни на живот? Отговорът търси репортерът Илина Бисерова.

Еврозоната - наричана още Клубът на богатите. Имаме ли място там? Оправдани ли са страховете ни, че цените на стоките ще скочат, ако започнем да се разплащаме с евро?

Че ще натежи в джоба ни еврото, е очевидно. Но по-важното е да претеглим плюсовете и минусите от въвеждането му, казват експерти.

"Бихме могли да очакваме едно относително намаляване на лихвите по кредити", казва Левон Хампарцумян - главен изпълнителен директор на търговска банка.

"По-лесен и по-атрактивен достъп за чуждите инвестиции", отбелязва Димитър Бранков - зам.-председател на БСК.

А според икономиста Георги Ангелов: "Никой няма шанс може би следващите дори 4-5 години и въобще да влезе в еврозоната."

Между плюсовете и минусите със сигурност се знае, че България е изпълнила всички финансови критерии - дефицитът ни е до 3% от БВП, дългът не надвишава 60%, инфлацията също не превишава условието.

България е задължена да стане част от еврозоната още с подписването на договора за присъединяване в Европейския съюз през 2007 година. В момента на картата на финансовия съюз има 19 държави. Преди да станем част от него обаче ни чака т. нар. "чакалня", където трябва да прекараме поне 2 години. В този междинен период страната ни трябва да се адаптира към европейската валута. Защо тогава кандидатстването ни се отлага вече 10 години? От Финансовото министерство са лаконични - работи се, има създаден координационен съвет.

"Има други критерии, които не са писани. Тази тиха дипломация има за цел да проучи какви са нагласите там за евентуално присъединяване. Такива консултации са правени няколкократно", обяснява Маринела Петрова - зам.-министър на финансите.

Темата за приемането на страната ни в еврозоната се повдига от почти всеки кабинет. Дори още преди да станем част от Европейския съюз. Сега премиерът Огнян Герджиков настоява да се задвижи процедурата по влизането ни в еврозоната.

"Тази моя амбиция не знам дали ще може да се осъществи. Има натоварени хора, които работят по този въпрос. Бих бил щастлив, ако успеем да го доведем до край, но към днешна дата не мога да гарантирам", коментира служебният министър-председател.

Според анализатори обаче заявката за "чакалнята" за еврозоната е прибързана.

"Няма как страна която е в процедура по мониторинг на съдебната система да бъде допусната до светая светих еврозоната. Същото е свързано и с Шенген - няма как да не ни пускат там, а същите страни да гласуват за нас в еврозоната. Има нужда от още реформи, а в особено разклатената европейска политическа ситуация критериите за еврозоната постоянно нарастват, защото се вижда, че тези които влязат без да са се реформирали, те не се реформират - нито Гърция, нито Италия. Това е противоречието - ние искаме да влезем, за да станем богата страна, а те искат от нас първо да станем богата страна и след това ще ни приемат", коментира Георги Ангелов.

Основно притеснение от въвеждането на новата валута е дали едно левче днес няма да струва едно евро след време.

"Трябва да има някакъв фантасмагоричен заговор на търговци, които трябва да изнасилват клиентите си да купуват скъпо. Някакви флуктоации могат да се получат, но пазарът ще ги убие", убеден е Левон Хампарцумян.

Според икономисти обаче може да очакваме минимално повишаване на цените - дотолкова доколкото търговците ще закръглят цените. Така ако една стока струва 10 лева, вместо да се продава за точно 5,10 евро, продавачът ще го закръгли към 5,50 или 6 евро.

Колко точно ще струва влизането ни в предверието на еврозоната никой не се наема да каже. Нито пък колко време ще отнеме. Неизвестностите не са малко. И дори да се окаже, че сега ни е рано, въпрос на време е и на политически преговори е да изравним везните.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад