Усмивка от космоса

Снимка:NASA/ESA   Усмивка от космоса ни изпраща галактическият куп SDSS J1038+4849. Той е запечатан от камерите на телескопа Хъбъл и образът му обиколи света през последните дни. Оранжевите кълба, които са очите на това усмихнато лице, са...

12:17, 13.02.2015

Снимка:NASA/ESA

Усмивка от космоса ни изпраща галактическият куп SDSS J1038+4849. Той е запечатан от камерите на телескопа Хъбъл и образът му обиколи света през последните дни. Оранжевите кълба, които са очите на това усмихнато лице, са две ярки галактики. Носът е звезда, а усмивката е резултат от "силна гравитационна леща".

Галактическите купове са най-масивните структури във вселената и са източник на толкова силно гравитационно привличане, че изкривяват време-пространството около себе си и действат като космически лещи, които могат да увеличават, разсейват и пречупват светлината зад тях. Този феномен е важен за много от откритията на телескопа Хъбъл и може да се обясни с общата теория на относителността на Айнщайн.

В този случай на гравитационна леща има пръстен, наричан „пръстен на Айнщайн“, който се създава от пречупването на светлината и е следствие на точното и симетричното разположение на източника, лещите и наблюдателя, в резултат на което се получава пръстеновидната структура, която виждаме. "Хъбъл" дава възможност на астрономите да проучват тези масивни струпвания на галактики и да моделират ефектите на усилване, а това им позволява да виждат все по-далеч във Вселената.

Това изображение е открито от Джуди Шмид в базата данни на телескопа.Снимката е предоставена за участие в конкурса „Скритите съкровища на Хъбъл“.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад