Водата е живот

Ще се превърне ли синята планета в пясъчна пустош, обричайки ни на жадна смърт? Колко от нас се замислят за значението на водата, защото тя не е просто природен ресурс, а основата за живота на Земята? С решение на общото събрание на ООН през 1993 година...

17:34, 27.03.2015
Водата е живот

Ще се превърне ли синята планета в пясъчна пустош, обричайки ни на жадна смърт? Колко от нас се замислят за значението на водата, защото тя не е просто природен ресурс, а основата за живота на Земята? С решение на общото събрание на ООН през 1993 година 22 март е обявен за Световен ден на водата. Всяка година тази дата се отбелязва инициативи, посветени на конкретни теми, свързани с това природно богатство.

Мотото на кампанията за 2015-а е "Вода и устойчиво развитие". Нейната цел е да се насочи вниманието върху устойчивото управление на водите. Организацията UN Water към ООН призова в интернет да споделим със снимки какво е за нас водата. Ето една малка част от споделените в Twitter фотографии:

[gallery columns="2" ids="321135,321137,321141,321143"]

Едно завъртане на кранчето е достатъчно, за да си налеем чаша от безценната течност. За голяма част от човечеството, обаче, тя е повече от лукс. Една пета от жителите на Земята живеят в безводни райони, над около 500 млн. души тегне опасността да ги сполети същата съдба, а около една четвърт от населението на планетата живее без изградена водопреносна мрежа.

Водата съставлява около 70% от човешкия организъм. Според Световната здравна организация на глава от населението са необходими около 7.5 л дневно, за да бъдат задоволени най-неотложните нужди от вода, а за да посрещат основните си хигиенни и хранителни потребности, хората се нуждаят от доста повече - около 20 л на човек дневно.

Усетите ли жажда – не се лишавайте от чаша вода, течността е жизнено важна за нашето тяло – мозъкът ни съдържа 90 % вода, кръвта 83, мускулите 75 на сто. Жаждата води до неразположение, чувство на умора, болки в тялото. Защо не бива да подценяваме водата, открихме в това видео:

Drinking Water from Kelvin Tanu on Vimeo.

Можете ли да си представите живота без чиста вода? За 748 милиона души това е суровата истина. Близо 1.8 милиарда пият замърсена с фекалии вода, а един милиард нямат тоалетни.

Нефтеното производство замърсява годишно близо 15-18 млрд. куб. метра прясна вода, което застрашава екосистемите и селищата, които я използват за пиене и в бита. За това вина имат и промишлеността, и самите хора.

Как вредим на природата и водата, често без да съзнаваме, показва следващото видео от мрежата.

Недостигът на вода – това е едно от най-големите предизвикателствa пред човечеството през 21век. В световен мащаб около 11% от повърхността на земята се обработва, а земеделското напояване използва 70% от водните сондажи. Логично се отчита, че ресурсите намаляват. Близо 20% от световните водоизточници са свръхексплоатирани, а последствията сериозни – пропадане на земни маси и врязване на солени водни басейни в сушата. За изминалото столетие консумацията на вода е нараснала два пъти повече от темпа на растеж на населението, вече е налице и ръст на регионите с хроничен недостиг на течността.

Още тревожни факти за световната водна криза можете да научите от следващото видео:

Икономическият растеж промени хранителните предпочитания на хората - нараства консумацията на месо и млечни продукти, което води до по-голям разход на вода. Производството на 1 кг ориз, например, изисква около 3 500 л вода, докато за 1 кг говеждо месо са необходими около 15 000 л. Тенденцията ясно се очертава през последните 30 години и вероятно ще се запази поне до средата на 21 век.

Какво количество вода е необходимо, за да бъдат произведени основните продукти за трапезата ни вижте във видеото:

Градовете се нуждаят от огромни количества вода. Високата концентрация на промишленост и инфраструктура - транспортни системи, сгради и други, потребяват все по-големи количества енергия. Градовете са приютили над 50 на сто от населението на света и те консумират 60-80% от продаваната електроенергия. Тази, която се добива от водата, е 16% от световното производство на електричество. За да бъде произвеждан ток от водноелектрически централи, се очаква през следващите две десетилетия в света да се появят 3 700 нови язовира.

Водната криза настъпва бавно, но сигурно, и вече е факт в редица точки по света:

Най-гъсто населените райони на Бразилия страдат от суша, каквато не е имало по тези места от 1930 г. Режим на принудителна икономия на питейна вода е въведен в щатите Сао Паулo, Минас Жерайс и Рио де Жанейро. Най-тежки са последиците от засушаването в селското стопанство и промишлеността, пада и производството на електроенергия от ВЕЦ-овете.

И Северна Америка е засегната от безводие. Учени твърдят, че Съединените щати са заплашени от най-тежката от 1000 години насам суша. Над Калифорния тегне опасността да се превърне в пустиня. Безводието в щата нанася щети за стотици милиони долара, а прогнозите сочат, че огромни територии от големите равнини ще се сблъскат със същия проблем.

Над 6.6 млн. души пострадаха от засушаванията в китайските провинции Юнан, Гансу, Хенан, Съчуан и Хубей. Високите температури и недостатъчните валежи през 2013-а засегнаха над 7.3 млн. хектара земеделска земя.

[gallery columns="2" ids="321151,321145"]

Най-засегнатият от безводие континент е Африка. За населението на Сомалия, Судан, Етиопия, Нигерия ежедневието без вода е нещо естествено.

На 28 юли 2010 с Резолюция 64/292 Общото събрание на ООН изрично призна човешкото право на достъп до вода и санитарни условия, потвърждавайки, че те са от съществено значение за осъществяване на всички човешки права. Резолюцията приканва държавите и международните организации да предоставят финансови ресурси, да улеснят трансфера на технологии и да подпомогнат страните, в частност развиващите се, за да осигурят питейна вода и здравословни и достъпни санитарни условия за всички.

Има ли санкция или механизъм, които могат да ни научат да бъдем по-отговорни към природните ресурси? Ще загине ли от жажда човечеството или ще бъде спасено с откриването на нови и алтернативни източници на вода – само бъдещето ще покаже.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад