Опасно горещо време в понеделник
Горещо беше днес в по-голямата част от страната, с температури над 30°. Най-високата измерена стойност в неделния ден е 36°, в Русе и Сандански. В София и Варна максималната температура е 30°. Малко по-ниски останаха температурите на места по Черноморието – в Бургас - 27°.
Утре ще бъде още по-горещо. Предупреждение от първа степен, код жълто, опасно високи температури е обявено в първия ден от работната седмица вече в цялата страна.
Очакванията са за максимални стойности между 34° и 39°, в София - около 34°. Ще бъде слънчево. Вятърът ще е слаб до умерен, с посока от изток-североизток.
И на морския бряг времето ще бъде слънчево и в повечето райони - горещо, с максимални температури между 29° и 34°. Ще духа умерен вятър от изток-североизток. Вълнението на морето ще остане слабо, а температурата на морската вода е 25°- 26°.
И в планините ще бъде слънчево. Вятърът ще бъде умерен, по високите била и върхове - и силен , с посока от североизток.
Максималните температури в курортите ни ще бъдат от 20° на Алеко,,,,, до 27° в Боровец. В Банско и Смолян около 30° - 31°.
Времето в Европа. В по-голямата част от континента ще бъде слънчево, с по-високи от обичайните за края на месец юни температури.Най-горещо ще бъде в Източна Европа, както и в Австрия. След временно понижение, температурите на Пиренеите отново ще се повишават.
Опасно горещо ще бъде и навсякъде на Балканите. В по-голямата част от полуострова ще бъде слънчево, с временни увеличения на облачността в следобедните часове, но без валежи.
У нас, във вторник в следобедните часове в Западна България ще има превалявания, придружени от гръмотевици главно в планините и планинските райони. Температурите ще се повишат с още градус-два и на места, с по-голяма вероятност в крайните югозападни райони, ще бъдат около 40°. През следващите дни в страната ще прониква относително по-хладен въздух и температури ще се понижават, по-съществено максималните. В много райони ще има валежи и гръмотевична дейност. Отново ще има опасност и от градушки.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News
