ЕС на 60. Еволюция на институциите
Договорът за Европейската икономическа общност поставя началото на институции и механизми за вземане на решения, които да представляват едновременно националните интереси и общите приоритети на общността.
Институционалният баланс се базира на триъгълника от Съвета, Комисията и Парламента, които са призвани да работят заедно. Съветът подготвя стандартите, Комисията - предложенията, а Парламентът играе консултативна роля. Има още един съвещателен орган, ангажиран в процеса на приемане на решения - Икономическият и социален комитет.
Членовете на Парламентарната асамблея първоначално не са избирани с пряко и общо гласуване. Конвенция, подписана заедно с Римските договори, създава Асамблеята и Съда на ЕИО.
Европейската комисия, чиито членове се определят от националните правителства, е изпълнителен орган, който следи за общите приоритети на Съюза. Тя предлага нови закони. След като законите бъдат приети от Парламента и Съвета, Комисията следи за правилното им въвеждане и изпълнение от страните-членки.
В Съвета на Европейския съюз отделните правителства защитават собствените си национални интереси. Държавите-членки осъществяват председателството му на ротационен принцип.
Във видеото: Архивен преглед от Аудиовизуалната служба на Еврокомисията ни запознава с историята й от 1958 г. до 2008 г.
Европейският икономически и социален комитет представлява гражданското общество, работодателите и работещите, а Комитетът на регионите - регионалните и местните власти. Европейската инвестиционна банка финансира проекти на Евросъюза и подпомага малките предприятия чрез Европейски инвестиционен фонд. Европейският омбудсман извършва проверки по жалби за административни нарушения от страна на институции и органи на Европейския съюз.
Правомощията и отговорностите на
европейските институции са залегнали в Договорите, станали основа на
Евросъюза. Там са определени правилата и процедурите, които те трябва да
следват. Договорите са предмет на споразумение на държавните или
правителствените ръководители на всички страни-членки и се ратифицират
от техните парламенти.
Автор: Анна Долапчиева
_______
* Снимки: © European Union, 2017 / EC - Audiovisual Service
* Видео: © European Communities, 2008 / Audiovisual Service / Director: Gilles Dubois
Още по темата:
ЕС на 60. Римските договори 1957. Акценти
ЕС на 60. Договорът от Маастрихт
ЕС на 60. Хронология на разширяването
ЕС на 60. Присъединяването на България и Румъния
ЕС на 60. Поглед към бъдещето на Европа на 27-те
В законодателния процес участват Европейският парламент, Европейската комисия и Съветът на Европейския съюз.
Европейският парламент е събрание на пряко избрани депутати, които представляват гражданите на целия Европейски съюз. Този орган има законодателни, надзорни и бюджетни отговорности. Води началото си от Общото събрание на Европейската общност за въглища и стомана (1952) и еволюира до Европейски парламент през 1962 г. Първите преки избори за евродепутати се произвеждат през 1979 г.
Броят на членовете на Парламента за всяка страна е приблизително пропорционален на нейното население, но никоя страна не може да има по-малко от 6 и повече от 96 евродепутати, а общият им брой не може да надхвърля 751 (750 плюс председателя). Членовете на Европарламента се групират по политическа принадлежност, а не по националност.
Във видеото: Сградата на Европейската комисия в Брюксел. Архитекти: André and Jean Polak, Jean Gilson, Lucien De Vestel
Като правоприемник на Европейската икономическа общност, Европейският
съюз заимства част от нейната институционална структура. Тя е
доразвита и установена сДоговора от Маастрихт, с който е създаден
Съюзът, и усъвършенствана в последващите го договори, подписани в
Амстердам, Ница и Лисабон.
Основна функция в тази рамка имат няколко институции.
Европейският съвет, определя общите политически насоки на Съюза. Той задава цялостния „дневен ред“ за процесите в него, но няма правомощия да приема закони. В състава на съвета влизат държавните или правителствените ръководители на страните-членки, както и председателят на Европейската комисия.
Важна роля в Европейския съюз имат още Съдът на Европейския съюз, който гарантира върховенството на европейското право, както и Европейската сметна палата, която осъществява контрола върху финансирането на дейността на Съюза.
Европейският съюз има и други институции и междуинституционални органи с конкретни функции. Европейската централна банка, осъществява паричната политика на Евросъюза. Европейската служба за външна дейност е в ролята на „дипломатическото ведомство“ и подпомага Върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News