Акценти в програмата на БНТ в празничните дни

По традиция и тази година БНТ ще излъчи официалните прояви, с които ще бъде честван Националният празник на България – 3 март. В 10:55 пряко от паметника на Незнайния воин по БНТ1 и БНТ Свят ще бъде предаван тържественият военен ритуал за издигане...

16:25, 02.03.2017
Акценти в програмата на БНТ в празничните дни

По традиция и тази година БНТ ще излъчи официалните прояви, с които ще бъде честван Националният празник на България – 3 март.

В 10:55 пряко от паметника на Незнайния воин по БНТ1 и БНТ Свят ще бъде предаван тържественият военен ритуал за издигане на националния трибагреник в чест на Националния празник на Република България 3 март. От 15:55 часа зрителите на обществената телевизия ще имат възможност да гледат празничния концерт на Гвардейския представителен духов оркестър, а от 18:25 часа - тържествена заря-проверка по случай Националния празник на Република България, която ще бъде излъчена пряко от площад "Народно събрание".

В сутрешния блок на БНТ1 “Денят започва“ чрез преките включвания от Националния военноисторически музей зрителите ще бъдат сред първите, които ще имат уникалната възможност да видят експонираното само за този ден знамето – първообраз на българския трибагреник. То е изработено от Стиляна Параскевова и предназначено за българските доброволчески дружини в Руско-турската война. Инициативата на музея е свързана с успeха на кампанията "Забравената история на Стиляна", която стартира в деня на Националния празник преди година и БНТ осъществи с подкрепата на Министерството на образованието и науката. Двете институции заедно върнаха в училище пропусната история за това кой е авторът на българското знаме, а видеоурокът на продуцента Надя Обретенова, журналиста Благой Цицелков, оператора Миглена Гайдарова и режисьора Мария Христова ще бъде прожектиран през целия ден на територията на музея.

От 9:10 часа на 3 март (петък) до обедната емисия „По света и у нас“ екипът на „Денят започва с култура“ ще направи зрителите на БНТ1 и БНТ Свят съпричастни на официалните чествания по повод националния празник. Известни учени, изследователи на историята и творци ще дискутират в ефира на обществената медия как осмисляме националната памет и къде минава границата между партриотарство и патриотизъм.

Сред гостите в студиото на празничната програма на обществената телевизия ще бъдат режисьорът Виктор Божинов и кинокритикът Александър Грозев. Събира ги темата за руско-турската война в киното и за новия прочит на събитията в навечерието на премиерата на новия български сериен филм „Възвишение“ по романа на Милен Русков, на който БНТ е копродуцент.

Книга с непознати в България кореспонденции от руско-турската освободителна война ще представи в празничното издание на „Денят започва с култура“ нейният преводач - журналистът Панайот Денев. „Писма от България през 1877 г.” е издадена след края на войната, но не е била превеждана у нас, защото, както пише в предговора на изданието писателят Георги Данаилов: „не се е понравила достатъчно нито на българите, нито на руските военни среди“. Самият Данаилов ще разкаже за зрителите на БНТ как случайно е попаднал преди години на тази книга и какво го е подтикнало да инициира издаването ѝ на български. Авторът Евгений Утин (1843-1894) е бил известен петербургски адвокат, публицист, автор и кореспондент на руски и френски вестници.

В пряко включване от Музея за история на София финалисти от конкурса за ученическо есе, организиран от обществената телевизия и МОН - „Вдъхновители“, ще разкажат за впечатляващите хора и постъпки, които стават пример за подражание днес. Инициативата привлече над 120 ученици от цялата страна и само преди дни най-добрите малки автори получиха своето първо признание.

Водещи на културния слот на БНТ на 3 март са Анна Ангелова и Георги Ангелов.

В 12:40 ч. в празничния ден БНТ1 ще покаже спектакъла „Възрожденски разкази“. Танцьорите от ансамбъл “Чинари“, вокалното трио “Булгарина” и група “Етнотиск” преплитат танц, музика и песен с емблематични стихове от епохата на българското Възраждане. В спектакъла специалното участие вземат и музикантите от “Софийски духов оркестър” с диригент Юли Дамянов.

Филмови акценти в програмите на БНТ

Зрителите на БНТ1 ще имат възможността да видят в петък от 17:10 ч. документалния филм "Известният непознат Иван Стоянович (Аджелето)" – един от най-интересните възрожденци на България: революционер, обществен и държавен деец, член на БТЦРК, директор на пощите, телеграфите и телефоните, нихилист по занимание, царедворец по душа. През неговата личност лентата анализира първите десетилетия от живота на Нова България. Филмът е създаден по едноименната книга на Петър Стоянович. Режисьор е Светослав Овчаров.

В деня на Националния празник 3 март от 14:30 часа БНТ1 ще излъчи филма на Рангел Вълчанов „Лачените обувки на незнайният воин“. Оператор е Радослав Спасов. 85-минутната драма от 1979 г. има приз за режисура от Фестивала на българския игрален филм - Варна (1980), първа награда от Международния филмов фестивал в Делхи (1981) и е отличена за сценографията си от Съюза на българските филмови дейци (1979).

От 22:35 часа на 3-ти март (петък) БНТ2 ще излъчи копродукцията на България и Израел „Българска рапсодия“. Филмът е част от трилогията на режисьора Иван Ничев, посветена на премеждията на българските евреи по време на Втората световна война („След края на света“ – 1998 г., „Пътуване към Йерусалим“ – 2003 г.) Една от главните роли е поверена на Анжела Недялкова, която нашумя наскоро с участието си в холивудската продукция „Трейнспотинг 2“.

В четири поредни вечери (от четвъртък, 2 март) от 20:00 часа БНТ2 ще покаже филма на Александър Морфов „Хъшове“. Сериалът е адаптация на повестта на Иван Вазов „Немили – недраги“ и на драмата „Хъшове“. В ролите зрителите ще видят звездите на Народния театър Руси Чанев, Валери Йорданов, Петър Попйорданов, Валентин Ганев, Валентин Танев, Христо Мутафчиев и др.

Документалният филм "Народен театър Иван Вазов - Институцията", посветен на 110-та годишнина от основаването на първата сцена, зрителите на БНТ2 ще имат възможност да гледат на 3 март от 12:45 часа. Режисьори са Надежда Илиева и Христо Илиев – Чарли, а оператор – Пламен Гелинов. Именно на 3 януари 1907 г. тържествено е открит Народният театър. Лентата разкрива малко известни факти от историята на културната институция, чиято история пред камерата разказват класици и съвременни звезди на театралната сцена.

Също на 3 март, от 12:40 часа БНТ Свят ще покаже игралния филм на режисьора Борис Шаралиев „Апостолите“ (1975 г.). Във филма участват Радко Дишлиев, Антоний Генов, Стоян Стоев, Илия Караиванов, Стефан Стефанов, Вельо Горанов и др. Филмът е създаден е по романа на Захари Стоянов „Записки по българските въстания“. Оператор е проф. Атанас Тасев, а музиката към филма е композирана от Красимир Кюркчийски. Консултанти на един от най-популярните филми за българското Освобождение са проф. Тончо Жечев и проф. Николай Генчев.

Вечерта на празничния ден зрителите на обществената телевизия могат да гледат по БНТ Свят от 23:50 часа филма на Никола Корабов „Юлия Вревска“ (1978 г.). Картината е създадена от българо-руски екип. Оператор е Вадим Юсов, заснел четири от най-известните филми на Андрей Тарковски, музиката е дело на композиторите Тончо Русев и Владимир Василиев, а ролите изпълняват  Людмила Савелиева, Стефан Данаилов, Регимантас Адомайтис, Коста Цонев, Юрий Яковлев, Вацлав Дворжецки и напусналият ни преди броени дни Алексей Петренко.

В събота (4 март) от 13:00 часа в рубриката „Българска кинокласика“ БНТ Свят ще излъчи историческата драма „Героите та Шипка“ (1954 г.). Режисьорската работа на Сергей Василиев е отличена с наградата за най-добра режисура на фестивала в Кан през 1955 г., а филмът е сред номинираните за „Златна палма“. Творбата събира плеяда артисти, чиито имена са белязали историята на българското кино: Петко Карлуковски, Константин Кисимов, Николай Масалитинов, Апостол Карамитев, Георги Стаматов, Жени Божинова, Катя Чукова и др. Оригиналната музика  в „Героите на Шипка“ е създадена от Филип Кутев.

На 4 март (събота) от 15:55 часа БНТ1 ще отбележи 110-та годишнина от рождението на големия български писател Емилиян Станев с филма „Язовецът“ (1981 г.). Режисьорът Павел Павлов събира в екранно партньорство незабравимите Невена Коканова, Антон Горчев, Леда Тасева и др.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад