Български производители ще работят с голяма международна компания
Най-голямата международна компания за мебели преговаря с български производители за съвместно сътрудничество. От Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост очакват работата със чуждестранния инвеститор да повиши качеството на производството и приходите на българските фирми.
Българските мебели са все по-търсени в чужбина. През 2015 година износът се е увеличил с 2,5%. От Министерството на икономиката очакват след сключването на договори с най-голямата международна компания тази година отново да бъде отчетен ръст. 11 фирми вече са сключили договори с нея, а други 9 преговарят. Ако бизнесът се развие успешно, от търговската верига планират да отворят офис в България и да проектират мебели специално за българските производители.
"България е потенциално добра държава за много материални сфери. Бизнес ще има. Въпросът е колко бихме могли да разраснем бизнеса в България. Имали сме случаи, в които стартираме много малки производители, които имат правилното разбиране и са прераснали в огромни фабрики в момента", обяснява Станислава Василева - ръководител на проект "Развитие на бизнеса в България".
2100 са фирмите в България, които произвеждат мебели. От Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост очакват работата със световния мебелен гигант да повиши конкурентоспособността на фирмите.
"Има все пак доста изисквания, които трябва да се спазят - с оглед щадене на околната среда, работния процес, качество на работата и на продукта. Така че много внимателно трябва да се преценят съответно възможностите и да се планират съвместните дейности", подчертава Елица Ненчева – изпълнителен директор на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост.
Според управителя на фирма за производство на матраци Недялко Христов именно строгите изисквания на големите търговски вериги ще повиши качеството на произведените мебели.
"Твърде рано е да се каже икономически дали ще е изгодно или не. Но това, което чуваме от колеги - да, те работят много коректно, имат строги изисквания, но това са техните правила и който желае да работи с тях, трябва да се съобразява с начина, по който те работят", казва той.
Едно от изискванията на международните компании дървесината да бъде сертифицирана. Етикетите дават възможност да се проследява дървесината от купуването ѝ до повторната ѝ продажба.
"От общо 3 млн. горски фонд - държавен, имаме 810 хиляди хектара. За тази година се планира да бъдат сертифицирани още около 1.1 млн. ха и да достигнат общо около 2 млн. ха", съобщава Георги Костов - заместник-министър на земеделието и храните.
Освен сертифициране на дървесината, от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия обмислят да се въведат сертификати и на фирмите-производители. Те ще гарантират, че предприятията произвеждат висококачествени стоки. Придобитият сертификат ще даде възможност на производителите да продават стоките си по-лесно на чуждия пазар.
За такива сертификати призовават и фирмите от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост, които се присъединиха към кампанията на новините на БНТ2 "Купувам българско".
Автор: Паулина Найденова Оператор: Венцислав Ценков
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News