Българското вино е в Топ 5 на най-качествените вина в света
Стотици винопроизводители в цялата страна отбелязват професионалния си празник - деня на Свети Трифон. Според директора на Агенцията по лозата и виното Красимир Коев площта на лозята у нас се увеличава, увеличават се и винарските изби, а българското вино...
Стотици винопроизводители в цялата страна отбелязват професионалния си празник - деня на Свети Трифон. Според директора на Агенцията по лозата и виното Красимир Коев площта на лозята у нас се увеличава, увеличават се и винарските изби, а българското вино е в топ 5 на най-качествените вина в света. Ива Георгиева, която е на пряката ни линия във Варна, ни каза колко вино произвежда България.
През 2016-та България е произвела 128 милиона литра вино, очаква се тази година да изнесе близо 62 милиона литра. Изнасяме вино за Полша, Румъния и Русия, но има пробиви и на някои пазари в Западна Европа.Някои местни сортове обаче отстъпват на по-комерсиални. Във Варна например, вече трудно може да се намери вино от сорта “Димят” - най-разпространеното в региона допреди 20 години. В Деня на Трифон Зарезан потърсихме причината в една от най-старите винарски изби.
Първият гроздобер в стопанството на “Евксиноград” е направен преди 126 години. Сега тук се отглеждат 104 декара лозови насаждения от пет сорта, сред които и два български – врачански мискет и червен мискет. Майсторите лозари казват, че местните сортове остават недооценени.
„Всеки иска да гледа сортове, които се развиват най-добре. Ако кажем, че шардонето е еталон за бяло вино, то не е напразно. Няма как да се наложим с местните“, каза Радомир Драганов – агроном на стопанство “Евксиноград”.
Според технолога на избата, въпреки това, българските сортове грозде няма да изчезнат.
„Аз мисля, че това трябва да стане традиция, защото вярвам, че има много потенциал в тях и са много интересни сортове и може много да се работи с тях“, каза Нели Тодорова - технолог на изба “Евксиноград”.
Типичен варненски сорт е димятът и много лозари в района го отглеждат. От тях избата в Евксиноград всяка година купува грозде, от което произвежда два вида вискококачествено бренди. Стопанството произвежда още ракия и 4 вида елитни бели вина, които се продават на българския пазар.
Винопроизводители от Пловдивско не могат да разширят производството си, заради пречка при кандидатстване за европроекти. Заради това, че виненото грозде не е обявено за плод, собствениците на винарски изби не могат да отговорят на критериите за отпускане на евросубсидии. Това ги обрича сами да търсят начини за модернизиране на продукцията си. Повече за проблема, вижте в следващия репортаж.
Винопроизводители от Пловдив не могат да разширяват производството си заради бюрократични пречки.
Винопроизводители от Пловдивско не могат да разширят производството си, заради пречка при кандидатстване за европроекти. Заради това, че виненото грозде не е обявено за плод, собствениците на винарски изби не могат да отговорят на критериите за отпускане на евросубсидии. Това ги обрича сами да търсят начини за модернизиране на продукцията си. Повече за проблема, вижте в следващия репортаж.
Преди време Наталия Гаджева и съпругът й кандидатстват за евросубсидии по подмярка от Програмата за развитие на селските райони. Целта е със средствата държавата да ги подпомогне да построят нова, по-голяма винарска изба. Проектът им обаче няма да бъде одобрен, защото не събират максималния брой точки.
„ Гроздето беше обявено за не плод, а плодовете печелят по 30 точки и от там-нататък всички проекти, които преработват плодове са с приоритет. И тъй като гроздето не е плод то няма да може да спечели 30 точки, за да бъдем конкурентни на останалите проекти, които кандидатстват по тази мярка“, каза Наталия Гаджева – собственик на винарска изба.
Това ще попречи на малките винарни да развиват винен туризъм, смята Наталия Гаджева. Затова секторът настоява за поправка в законодателството.
„Един бранш, който се е доказал през годините, че той привлича все повече и повече туристи заради имиджа, който се опитваме всеки един от нас като производители се опитва да прави, остава игнориран оттам, откъдето всъщност може да очакваме най-основната помощ“, каза Наталия Гаджева – собственик на винарска изба.
За сметка на това миналогодишната реколта е била много добра. Произведени 60 000 бутилки вино.
За миналата година винарската изба е изнесла 20% от продукцията си в чужбина. Надяват се през 2017-та броят да бъде увеличен. 12.36
Очаква се и 2017-та да бъде плодородна на грозде. Производителите си пожелават все повече да пият родно вино, защото в момента напитката е по-предпочитана от чужденците.
Въпреки някои проблеми, България заема забележимо място на световната винена карта. Доказателство е това, че в началото на лятото на нас е поверено домакинството на 40-ия Световен конгрес по лозарство и винарство и на 15-тата Генерална асамблея на Международната организация по лозарство и винарство.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News