БНТ ще финансира два анимационни проекта тази година
Третият сезон на проекта „Лачените обувки на българското кино – анимационните филми“ стартира снощи
БНТ ще подкрепи финансово идеята на студио „Змей“ – мрежа, която обединява 28 млади български аниматори, живеещи в България и в чужбина. Те съвместно ще реализират анимационния фентъзи филм „Златната ябълка“, базиран върху българската митология и фолклор. Вторият проект в областта на анимационното кино, който ще бъде осъществен с подкрепата на обществената телевизия, е анимационният сериал по текстове на Валери Петров „Меко казано“, над който работи големият български художник и режисьор Анри Кулев. Това съобщи програмният директор на БНТ1 Севда Шишманова минути преди старта на третия сезон на проекта „Лачените обувки на българското кино – анимационните филми“.
„Когато БНТ получи голямата награда „Златна роза“, ние признахме, че сме в дълг пред най-успешната част от българското кино – анимацията. С това трето издание на формата „Лачените обувки на българското кино“, всъщност представяме индустриалната история на българското кино“, заяви Севда Шишманова.
Поредицата „Лачените обувки на българското кино“ стартира със селекция от 100 български игрални филма, които бяха гледани от над 14 милиона зрители. Вторият сезон с 20-те представени документални филма привлече интереса на повече от 2,5 милиона ценители. Антологията на българското анимационно кино, която вече стартира по БНТ1, има амбицията да фокусира вниманието на аудитория от различни възрастови групи и да провокира диалога между поколенията, защото ще предостави възможност на днешните деца да видят любимите филми от детството на техните родители.
В рамките на следващите месеци зрителите ще могат да видят филми, които очертават развитието и успехите на българското рисувано кино.
Проектът започна с първата от трите специални студийни програми, в които известни български творци, теоретици и критици на българското кино, представят своя прочит на историята и съвременното състояние на българското анимационно кино.
С уникални архивни кадри БНТ припомни началото на българската анимация, свързано с името на свободния автор и хуморист Райко Алексиев. Именно премиерата на филм, заснет по негови карикатурни серии през 1915 година, се смята за начало на българската анимация. Зрителите на обществената телевизия имаха възможност да видят сюжети на първите български анимационни опити и откъси от филми на художници-аниматори от зората на българската киноистория.
„Магията на оживялата рисунка ме привлече в анимацията, възможността да говориш чрез изображенията“, сподели снощи в ефира на БНТ1 Николай Тодоров – режисьор, художник и сценарист, автор на над 90 анимационни филма. „Рисунката е това, което може да изпреварва твоята мисъл, да те кара да се надбягваш с мислите си“, казва аниматорът, чийто филм „Одисея“ е избран в десетката на най-добрите анимации в света.
Гости в студиото на „Лачените обувки на българското кино“ бяха емблематични имена на анимационното изкуство и творци, изградили облика на българското рисувано кино: Анри Кулев, Иван Веселинов, Ценка Куюмджиева, Пенчо Кунчев, Владимир Шомов, Велислава Господинова, Весела Данчева, Надежда Маринчевска. Видеопортрети, спомени и впечатления на гостите в студиото припомниха на зрителите някои от най-изявените имена в историята на родното кино: патриархът на българската анимация Тодор Динов, Доньо Донев, Стоян Дуков, Зденка Дойчева, Радка Бъчварова, Христо Топузанов.
Стартът на новия филмов проект на БНТ постави основните акценти, които ще фокусират вниманието на специалистите и в предстоящите телевизионни дискусии на 28 май и на 25 юни. Конкурентният принцип при финансирането на анимационни проекти и запазването на високите художествени критерии, наложени през годините в жанра, компютърните технологии като инструмент в арсенала на съвременните творци, директните послания и многоплановостта на образите са само част от темите, по които своето мнение могат да споделят и зрителите на БНТ в страницата на медията във Фейсбук.
„Българската анимация е един национален феномен, с всичките възможности, които даваше през годините и с потенциала, който ще покаже в бъдеще“ – убеден е проф. Анри Кулев, преподавател в Нов български университет и директор на възродения Световен фестивал на анимационния филм във Варна.
От филмите, претърпели безпощадната селекция на времето, водещи преподаватели от НАТФИЗ и НБУ са подбрали специално за зрителите на БНТ повече от 1000 минути българска анимация. Филмите ще бъдат излъчвани всяка събота и неделя от 19:00 часа по БНТ1.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News