По стара българска традиция на Коледната трапеза, след постите, се слага печена пуйка. У нас обаче този вид птици почти не се отглеждат. Повечето от предлаганото в магазините месо е внос от чужбина. А според родните производители месото на българските пуйки е по- вкусно, защото се отглеждат при почти домашни условия.
Мария Димитрова отглежда пуйки трета година и твърди, че това е много трудно. При нея пиленцата се люпят по естествен път, захранва ги, както някога това е правила баба и – дава им черен пипер, грижи се да им е топло. А когато отраснат, ги храни основно със зърно.
Мария Димитрова: "Царевица, пшеница, слънчоглед. Плюс туй пасат зелена тревичка, отглеждат се на слънце и далеч са от тия, дето ги продават в магазина, на които никой не им знае произхода."
И тъй като никога не е вземала субсидия и винаги е разчитала само на собствени сили и средства, себестойността на отглежданите от Мария Димитрова е почти два пъти по-висока от тази на вносните.
Мария Димитрова: "Ходих, проверих, но отглеждането на пуйки не е засегнато в никаква програма."
Освен това Мария Димитрова трудно пласира стоката си: на пазара в Русе няма място за продаване на птици, нямало и критерии, на които трябва да отговарят производителите. За разлика от северната ни съседка.
Мария Димитрова: "В Румъния има специални щандове. В Букурещ и в Гюргево производителите си продават безпрепятствено стоката, те са защитени, а при нас никой не се грижи за нашето производство."
Освен че е много вкусно, Мария Димитрова казва, че месото на българските домашно гледани пуйки е и много полезно.
Мария Димитрова: "Лекарите диетолози предписват на малки деца, от 6 месеца, на болните хора, храна от пуешко месо."
Макар и на по-висока цена, българските производители препоръчват при подготовката на Коледната трапеза да заложим на по-качественото българско производство.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News