ЕС на 60. Брексит
Икономически проблеми, следствие от кризата през 2008 г., бежанските потоци, прииждащи от Близкия изток, засилващите се националистични тенденции в самите държави-членки и невъзможността на администрацията в Брюсел да овладее центробежните процеси породиха желание сред някои от народите на Обединена Европа да напуснат съюза.
Най-ярка проява на това желание е Брексит. Думата се появи в политическия речник във връзка с процеса на самоотцепването на Обединеното кралство от Европейския съюз и означава „излизането на Британия“. За голяма част от британците – политици, бизнес кръгове и обикновени поданици на кралицата – тази цел е преследвана още от 70-те години, след като кралството се присъединява към Европейската икономическа общност, създала основата за Европейския съюз.
В началото на 2016 г. правителството на островната държава, втора икономика в Евросъюза, насрочи референдум, който да реши дали тя да остане в него или да го напусне. Референдумът беше в изпълнение на предизборно обещание, поето от консерваторите под силен вътрешно-политически и обществен натиск.
Националното допитване се проведе на 23 юни 2016 г. при висока избирателна активност – 71.8%. ДА за излизането от Европейския съюз заявиха 51.9% от гласувалите общо над 30 милиона британски граждани. Въпреки епизодични колебания на паунда и цените, прогнозите за икономически срив на Острова не се оправдаха в пълна степен.
С новия премиер Тереза Мей, наследила на поста Дейвид Камерън, Великобритания тръгна по пътя, който за около две години трябва да я изведе извън Евросъюза. След поредица от вътрешни законодателни действия, които да променят характера на референдума в задължителен, Лондон получи от своя парламент зелена светлина да започне преговори с Брюксел. В продължение на девет месеца премиерът Тереза Мей беше непоколебима в усърдието да спази обещанието си и да активира член 50 до края на март.
Следват преговори по процедурата на член 50 от Лисабонския договор, който е в сила от 2009 г. Клаузата, скрепена с подписите на националните лидери от Европейски съюз, определя механизма за излизането от него на която и да е страна-членка. Немаловажен детайл от текста забранява на тази страна да участва във вътрешните дискусии на съюза по този въпрос.
В гласувания от британските депутати закон за Брексит има някои неясноти за ролята на Уестминстър в изготвянето на споразумението с Евросъюза, което ще определи взаимоотношенията след развода. Отворен остава и въпросът за правата на европейските граждани, които живеят, работят или учат във Великобритания. Предложената поправка за необходимостта от гаранции в този смисъл беше отхвърлена. Все пак британските власти уверяват, че няма да прогонят гражданите на Евросъюза, които пребивават законно на Острова. Заинтересуваните българи бяха успокоени от посланика на Обединеното кралство у нас Ема Хопкинс.
Заседание на Европейския съвет в Брюксел по темата Брексит*
През втората половина на март от "Даунинг стрийт" уведомиха Европейския съвет, че страната задейства член 50 от Лисабонския договор на 29 март. На тази дата председателят на Европейския съвет Доналд Туск свика извънредна среща на държавните и правителствените ръководители от Европейския съюз, посветена на Брексит.
Автор: Анна Долапчиева
--------------
Снимки: © European Union , 2017 / Източник: EC - Audiovisual Service
Още по темата:
ЕС на 60. Хронология на разширяването
ЕС на 60. Договорът от Маастрихт
ЕС на 60. Еволюция на институциите
ЕС на 60. Поглед към бъдещето на Европа на 27-те
ЕС на 60. Римските договори 1957. Акценти
ЕС на 60. Присъединяването на България и Румъния
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News