EURO 2016’s on fire
Коментар на Стефан Георгиев – БНТ
Макар все още да не може да направи генерална рекапитулация, непредубеденият зрител на европейското първенство вече може да формулира някои тези относно шампионата във Франция, които да затвърди в идните дни. Какво разбрахме дотук?
Тезa #1: Нов формат – нов подход! Доскоро третата позиция в груповата фаза осигуряваше единствено и само билет към дома. Откакто регламентът на турнира се промени, а с него и ролята на същото това трето място, отборите станаха доста по-внимателни в действията си. Рискове липсват, властва прагматизмът! Всяка точица е ценна и равният резултат никак не е за пренебрегване. Два от осминафиналистите – Северна Ирландия и Португалия се промъкнаха към фазата на елиминациите с актив от по 3 точки, като „мореплавателите“ постигнаха нещо наистина необичайно – прескочиха груповия етап без да регистрират нито една победа.
Теза #2: Забравете за забавата! До момента на първенството се изиграха 36 мача. В само 2(!) от тях имаше повече от 3 гола, като и двата завършиха наравно – Хърватия и Чехия приключиха при 2:2, а в безспорното украшение на първата фаза се превърна дуелът между унгарци и португалци, които си размениха по 3 попадения. Повечето отбори предпочитат да се защитават, други пък отчитат, че нямат достатъчен капацитет, за да нападат. А тенденцията да се отбелязват малко попадения е прекалено вероятно да продължи и до края на шампионата, защото в директните елиминации отборите ще бъдат дори още по-предпазливи.
Теза #3: Бунтът на непознатите! На европейското първенство това лято дебютираха пет страни – Исландия, Уелс, Северна Ирландия, Албания и Словакия. Четири от тях все още са в играта и очакват с трепет осминафиналите, като единствено Албания трябва да се прибира у дома. Футболът отдавна е комерсиална игра, която обаче вече се владее и от отборите, смятани само допреди десетина години за лаици в този спорт. Уелс спечели предварителната си група, Исландия не загуби нито един от трите си мача, Северна Ирландия и Албания дадоха сериозен отпор на Германия и Франция, а Словакия не отстъпи пред родината на футбола – Англия. Дано да са останали сили за още подвизи, за да остане жива романтиката в спорта.
Теза #4: Култ към личността! Футболните фенове са склонни да митологизират любимците си посредством песни, скандирания или (използвайки по-модерни прийоми) публикации в социалните мрежи. Сред героите на първенството дотук са: Димитри Пайе(т), чиито два късни гола в първите два мача на домакините подлудиха цяла Франция; Гарет Бейл, който реализира и в трите мача на своя Уелс в груповата фаза – постижение, невиждано от 2004-а насам; Дарио Сърна, демонстрирал мъжество и повел Хърватия към първото място в група "D" само няколко дни след кончината на баща си; Кристиано Роналдо – първият футболист в историята, вкарвал гол на 4 различни европейски първенства; Габор Кирай, за когото времето е без значение – стражът на Унгария стана най-възрастният футболист (40 год.), играл в мач от европейско първенство. И не на последно място – Уил Григ. Нападателят на Северна Ирландия все още няма записана и една минута на първенството, но рефренът, възхваляващ уменията му, е най-разпознаваемият напоследък. EURO 2016’s on fire!
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News