И в този час час продължава консултативния съвет по животновъдство, на който млекопроизводители, животновъди и експерти от Министерството на земеделието обсъждат варианти за увеличаване на финансирането в тези сектори. Разглеждат се и проблемите на млекопреработвателите заради отпадането на млечните квоти в ЕС. Фермерите настояват и за по- висок цени на млякото, и за субсидии според разходите.
Най-големият проблем за фермерите е цената на млякото и субсидията за глава животно, разказва Георги Чимев, който е в бранша повече от 8 години. В стопанството му край Благоевград той отглежда 45 млечни крави. Наскоро е купил животни от чужбина за 4 хиляди лева бройката и се е отказал да продава на мандри млякото заради ниските цени от 30 до 50 ст. за литър. Според фермера реалната цена трябва да бъде на цената на два килограма фураж и да не пада под 80 ст. за литър.
Фермерът смята, че неправилно са изравнени субсидиите за месодайното и млечното животновъдство с минимални разлики от 5 лева. Той получава по 220 лева на глава животно и е категоричен, че разходите му са доста повече от стопаните, които отглеждат животни за месо. Идеята, според него българските млечни продукти да се предлагат в училищата и детските градини в защита на родното производство е добра, но има опасения.
Фермерът освен мляко произвежда сирене и кашкавал, но както той сам казва на ишлеме – дава млякото за преработка на предприятия. Пазари търси чрез познати и приятели, а стоката пласира на вътрешния пазар у нас.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News