Фермери от Пазарджишко: Кравите може и да не презимуват, няма пари за храна

19:29, 02.10.2016

Фермери от Пазарджик се страхуват, че ще се наложи да продават част от животните си, защото нямат пари за фураж. Ако не ги продадат, животните няма да оцелеят през зимата заради липсата на храна. Те се оплакаха на заместник-министъра на земеделието и храните Свилен Костов на кръгла маса, посветена на проблемите в земеделието. Животновъдите заявиха, че проектите им не събират достатъчно точки, за да получат финансиране по програмата за селските райони, която ще бъде отворена скоро. 31 фирми на производители и преработватели участваха в пазара „Подкрепяме българското” на Министерството на земеделието и храните.

Румен Георгиев отглежда 180 крави в пазарджишкото село Драгор. Казва, че тази година е най-тежката през последните 20 заради ниските изкупни цени на млякото и намаления млеконадой след модуларния дерматит.

Румен Георгиев-председател на млекопроизводителите в област Пазарджик: "Категорично заявявам, че много от кравите ще бъдат продадени в Пазарджишка община, не могат да се изхранват - това е главният проблем. Другият вариант е, че кравите, които останат, ще прекарат много тежка зима - гладна и студена."

Свилен Костов - заместник-министър на земеделието и храните: "Изненадаха ме определено, разбира се, аз ще дойда с колегите на консултативния съвет - местния, по животновъдство, за да разберем откъде произхождат техните проблеми."

Животновъдите заявиха, че проектите им не събират достатъчно точки, за да ги финансират по програмата за селските райони.

Димитър Димитров-животновъд: "Не можем да направим и инвестиции, защото не можем да съберем точки да участваме в програмата."

Свилен  Костов - заместник-министър на земеделието и храните: "В сектор "Животновъдство" с приоритет са тези, които са при трудни условия, защото това е целта на програмата, тя в крайна сметка е субсидия."

И биопрозводителите недоволстват от високият праг за добивите им.

Марин Гинуров-производител на оранжерийни зеленчуци: "Ако един обикновен конвенционален производител на краставици и домати произвежда минимален добив от 20 тона, ние произвеждаме около 10 тона, то по наредбата минимума, който трябва да достигнем е 75% от тези 20 тона, а ние сме под тези 75% и за да ги достигнем ще трябва да намалят площите, на които отглеждаме нашите зеленчуци, което се надявам това да бъде коригирано."

Свилен Костов: "При всяко положение, ако разсъждаваме в тази посока, това ще е след консултации с бранша, ще ги поканим всички, защото и при тях мненията не винаги съвпадат."

Пазарът „Подкрепям българското” е довел чак от Добрич производителя на добруджански  боб и олио от тиквено семе Недялко Статев.

Недялко Статев от Добрич: "В момента използваме тази много добра инициатива на Министерството на земеделието и храните и по този начин обиколихме почти цялата страна и доста от търговците посещават това изложение и се надяваме до края на годината да имаме някаква мрежа в страната, където да може да се намери този продукт."

Прозводители и преработватели предлагаха на пазара български храни, хляб, колбаси, вино, млечни продукти директно на потребителя като така скъсиха пътя до трапезата ни.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад