Фермерски пазар „Подкрепяме българското” в Пловдив

19:18, 01.10.2016

Инициативата на Министерството на земеделието и храните „Подкрепяме българското” събра десетки производители на централния площад в Пловдив, където те продаваха своята продукция. Производителите  настояват да се провеждат фермерски пазар по-често в Пловдив. От общината вече събират заявления и обмислят идеята през следващата година да организират пазар на производители всеки месец, а ако има интерес и всяка седмица.

Производителите на български хранителни продукти отчитат повишаване на културата на потребителите.

Рангел Матански-съпредседател на Национален съюз на говедовъдите в България: "Тези хора вече започнаха поне според мен да се ориентират и се създава до определена степен култура на потребител и то на потребление на истински храни."

Христина Якофова-производител на мед: "За нас е много добре, така имаме възможност да стигнем до по-голям брой потребители да запознаем хората с мед и пчелни продукти, както сме ние в случая, така че е чудесна инициатива, дано да има и в бъдеще такива изложения."

БНТ2 също се включи в инициативата на земеделското министерство с кампанията „Купувам българското” и информира производителите как да вземат участие в нея. Фермерите обаче поставиха пред заместник-министъра на земеделието и храните и своите проблеми.

Производството на ориз в България е пред фалит. Това е заради ниските субсидии които получават оризопроизводителите

Тодор Илиев отглежда 7 000 декара ориз, но е изправен пред сериозни загуби.

Инж. Тодор Илиев-оризопроизводител от Съединение: "Няма да имаме български ориз, тъй като производството на един декар ориз струва 300 лева, а в съседната държава Гърция, която е в ЕС също вземат по 90 евро на декар субсидия, а при нас субсидията е 14 евро. При това положение ние не можем да бъдем конкурентоспособни."

В момента се внася ориз от Гърция на 80 стотинки на килограм, така се подбива цената и българските прозводители губят.

Васил Грудев-заместник-министър на земеделието и храните: "Те наистина са необлагодетелствани и затова ние търсим допълнителни инструменти като преференциална цена за напояване, която ползват за техните нужди, но диференцирана ставка на хектар за ориз няма как да се случи."

Производителите настояват за приемане на закон за браншовите организации, който според тях ще защитава интересите им най-добре.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад